Bilgisayarda tablet devrimi

Apple’ın ‘tablet’ bilgisayarı, sektörde ezberleri bozacak. Apple CEO’su Steve Jobs’un dünya tanıtımını yaptığı ISlate tablet bilgisayarın bu yıl 5 milyon satarak 3 milyar dolar kâr getirmesi bekleniyor.

ABD merkezli uluslararası teknoloji devi Apple’ın ‘tablet’ bilgisayarının dünyada bilgisayar sektörünü ve eğlenceyi yeniden şekillendirmesi bekleniyor. Devrim yaratacak bilgisayar dokunmatik ekranlı olacak ve klavyesi bulunmayacak. Akıllı tablet bilgisayar, ‘iSlate’ sayesinde elevizyon yayınları istenilen her yerden izlenebilecek. Dergi ve kitaplar bilgisayardan okunabilecek.

5 milyon satış hedefi

Internette faaliyet gösteren haber, dergi ve kitap şirketleriyle görüşen Apple, TV ve radyo yayını için de hazırladığı yazılımlarla kullanıcılarına farklı alternatifler sunuyor. Fiyatının 600 – 1000 dolar arasında değişmesi beklenen ve sektöründe devrim yaratması beklenen tablet bilgisayardan ilk yılında 5 milyon adet satılarak 3 milyar dolar kâr etmesi bekleniyor.Apple’ın iki farklı sürümle satışa sunmayı planladığı iSlate’lerin her biri 10 inç’lik yani 25 santimetrelik ekrana, küçük versiyonunun ise 7 inç yani 17 santimetrelik ekrana sahip. Müzik dosyaları ve ideoları da oynatan bu bilgisayarın aynı zamanda elektronik kitap okuyucularını da hedeflediği kaydedildi. Tablet bilgisayar, cep telefonu iPhone’un büyütülmüş bir kopyasının bilgisayar versiyonu gibi görünüyor. Bilgisayarın, iPhone’un işletim sistemi ‘iPhone OS’u kullandığı ifade edildi.

Basında yeni dönem

Apple’ın tablet bilgisayarı, kötü bir dönemden geçen ABD’deki gazete ve dergilerin internet çağındaki kurtarıcısı olarak da görülüyor. Bu nedenle ‘İsa Tablet’ olarak adlandırılan yeni bilgisayarın, basının büyümesine de büyük katkı yapacağı öne sürülüyor. Time’ın eski editörü Jim Gaines, “Bu bilgisayarın yazılı basın için bir mesih olduğunu düşünmüyorum ancak takipçileriyle birlikte yeni bir dönemi başlatacağına inanıyorum” diyor. Apple’ın, iTunes ve iPod
modellerinin müzik sektörü için başlattığı akımın benzerini basın organları için de gerekleştirebileceği belirtiliyor. Tablet bilgisayarda kullanılmak üzere geliştirilen uygulamaların da belli ücretler karşılığında indirilmesi sayesinde de Apple kârını artırmayı hedefliyor.

Tablet, 14 yıllık deneyimin ürünü

APPLE’ın geliştirdiği tablet bilgisayarın arkasında 14 yıllık bir deneyim yatıyor.

Newton: 1993 yılında tanıtılan el bilgisayarı, zamanının ötesinde özelliklere sahipti. El yazısını tanıma özelliği bulunan Newton düşük satış rakamları nedeniyle beklenen başarıyı yakalayamadı.

iMac: Şekeri andıran rengiyle dikkat çeken iMac, Apple’ın 90’lı yıllardaki yükselişine büyük katkı sağladı. iMac bilgisayar kasa ve monitörü birleştirmesiyle öne çıkmıştı.

iPhone: Apple’ın bugüne kadar geliştirdiği en başarılı ürün olarak gösterilen iPhone 2007 yılında tanıtıldı. iPhone, dokunmatik ekranı ve internet tarayıcısı sayesinde büyük satış rakamlarına ulaştı.

Tablet bilgisayarın özellikleri

Dokumatik ekranlı olacak Tuşlu klavye yerine, sanal klavyesi bulunacak. Televizyon yayınları istenilen her yerden izlenebilecek. Dergi ve kitaplar bilgisayardan her yerde okunabilecek. 10 inç ve 7 inç’lik iki versiyonu olacak. Müzik dosyaları ve videoları da oynatacak. Elektronik kitap okuyucularını da hedefliyor. Cep telefonu iPhone’un daha büyük bilgisayar versiyonu. Basında yeni dönem başlatacak. iPhone’un işleti sistemi üzerinden geliştirildi.

hurriyetusa.com

Manset haber foto: Karl Mondon / Contra Costa Times

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?