Bilim Ataşeleri aranıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, dünyadaki Türk bilim insanlarının envanterini çıkarmak için çalışma başlattıklarını açıkladı. Ergün, dünyanın dört bir yanındaki bilim adamlarını Bakanlığın web sitesindeki formu doldurarak, bilim insanları ailesine katılmaya davet etti. 

Bilim ataşeleri geliyor…

İlk etapta ABD’de San Francisco ve Boston ile Japonya ve Almanya’ya atanacak

Bakanlık, dünyadaki türk bilim adamlarının envanterini çıkarmak için harekete geçti

‘Bilim insanları havuzu’ oluşturulacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türk büyükelçiliklerinde bulunan ‘Ticari Ataşeleri”nin yanında inovasyonun ekonomiye katkısını artırmak, yeni işbirlikleri geliştirerek daha fazla yatırım çekmek için “Bilim Ataşelikleri” kurulması için çalışma başlattı.

San Francisco’ya Bilişim, Boston’a Biyoteknoloji Ataşesi

Çalışmayı Dışişleri Bakanlığı ile birlikte yürüttüklerini belirten Ergün, “Bilim ve teknoloji potansiyeli yüksek, Türk bilim insanları ve girişimcilerin yoğun olarak yaşadığı şehirlere ‘bilim elçileri’ atamayı planlıyoruz. Bu çerçevede ilk aşamada ABD’de San Francisco ve Boston’da, Japonya ve Almanya’da ‘Bilim Ataşeleri’ görevlendirmek istiyoruz. San Francisco’da ‘bilişim’, Boston’da ‘biyoteknoloji’, ‘yeşil teknolojiler’, ‘sağlık’ ve ‘enerji’ gibi alanlarda kümelenmeler var. Bu şehirlerdeki olası fırsatlardan, ‘Bilim Ataşeleri’ sayesinde daha önceden haberdar olabileceğimiz gibi, Türk bilim insanlarının yürüttüğü araştırmaları takip etme ve yönlendirme imkanı bulabileceğiz” dedi.

İngiltere ve İsviçre örneği

‘Bilim Ataşesi” bulunacak merkezlerin sayısının artacağını vurgulayan Ergün, şunları anlattı: “Dünyanın en çok yabancı yatırım çeken ülkeleri arasında yer alan İngiltere ve İsviçre ‘Bilim Ataşeliği’ modelini uyguluyor. İngiltere’nin Bilim ve Teknoloji Ağı (SIN) ile 25 ülkede ‘Bilim Ataşeliği’, bilim elçiliği yapan 90 personeli bulunuyor. İsviçre’nin de Bilim ve Teknoloji Ağı (SWISSNEX) oluşumu altında 22 ülkedeki elçiliğinde ‘Bilim Ataşesi’ var. Yıllardır faaliyet yürüten bu oluşumların ülkelerinin ekonomilerine katkısı büyük. Biz de hangi ülkede, hangi alanda Türk bilim insanlarının hangi konuda araştırma yaptığını, hangi şirketlerde çalıştıklarını tespit edip bir bilim havuzu oluşturacağız.”

Gönüllü bilim temsilcisi

Söz konusu ‘havuz ‘la bilim insanlarının hem kendi aralarında hem Türkiye ile güçlü bir network oluşturmalarına uygun ortam hazırlamayı hedeflediklerini kaydeden Ergün, şöyle devam etti: “Dünyada ne kadar Türk bilim insanı varsa hepsine ulaşıp, en kısa sürede bu veri tabanına dahil etmek istiyoruz. Yurtdışındaki uygulamaların iyi yanlarını geliştirerek Türkiye için etkin bir model oluşturacağız. ‘Bilim Ataşeleri’yle birlikte bulundukları bölgede ve üniversitelerde teknoloji yatırımcılarına yönelik temsil, tanıtma ve ilişkileri geliştirmek amacıyla ‘fahri bilim ve teknoloji temsilcisi’ atamaya da karar verdik. Gönüllülük esasına göre çalışacaklar. Bununla ilgili çalışmalarımızı da Dışişleri Bakanlığımız ile birlikte yürütüyoruz. Önümüzdeki günlerde tüm bu çalışmaları, Dışişleri Bakanlığımızla yapacağımız bir protokol ile hayata geçireceğiz.”

Bilim ve Teknoloji Konseyi

Bütün bu yeni oluşumlarla dünyanın her tarafındaki bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri anlık olarak Türkiye’ye yansıtabilecek platformlar oluşturmayı amaçladıklarını kaydeden Ergün, şöyle konuştu:

“Türkiye’yi başta bilim ve teknoloji olmak üzere her alanda daha ileri seviyelere çıkarmak için dünyanın dört bir yanındaki bilim insanlarıyla birlikte ortak aklı kullanarak projeler üreteceğiz. Bakanlık olarak yapacağımız bir başka yeni çalışmada da, Türkiye’deki ve yurtdışındaki sivil ve kamusal güçleri bilim, teknoloji ve yenilik faaliyetleri zemininde bir araya getirmek amacıyla, bir ‘Bilim ve Teknoloji Konseyi’ kuracağız. Bu konsey, bulundukları bölgede bilim, teknoloji alanında faaliyet gösteren, konularında uzman veya kanaat önderi olan Türk ve yabancı akademisyen, işadamları ve girişimcilerden oluşacak.”

‘Bilim Ataşesi’ nasıl seçilecek, ne yapacak

Bilim ve teknoloji alanında eğitim almış, ilgili ülkeyi ve kültürü yakından tanıyan kişilerden atanacak.

Büyükelçilik-konsolosluk bünyesinde çalışacaklar, bilim diplomasisi faaliyetlerini yürütecekler.

Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin takibi ve raporlanmasını yapacak.

Potansiyel işbirliği alanlarının tespitini yapacak, tanışma ve çalışma toplantıları düzenleyecek.
Görevli bulunduğu ülkedeki bilimsel, teknolojik ve sınai faaliyetlerden, gelişmelerden ve politikalardan Bakanlığı haberdar edecek.

Türk ve yabancı bilim adamları ve araştırmacılar arasındaki bağların
kurulmasını ve ilerlemesini sağlamak.

Görevli bulunduğu ülkede mukim ve çalışan Türk bilim insanlarının listesini tutacak ve onlarla iletişim halinde olacak, bu ülkede bilim, sanayi ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren Türk topluluklarla işbirlikleri kuracak.

Görev yaptığı ülkede teknolojik açıdan öncü, pazar lideri firmalar ile ülkemizde aynı sektörde faaliyet gösteren kurum ve firmalar arasında diyalogun ve olası işbirliği imkanlarının oluşmasına yönelik çalışmalar yapacak.

Harvard üniversitesi ile işbirliği başlayacak

SADECE yurtdışındaki Türk bilim insanlarıyla değil, dünyada alanındaki en iyi bilim insanlarıyla işbirlikleri geliştireceklerini belirten Nihat Ergün, “Üniversitelerle öğrenci değişimi başta olmak üzere işbirliğini geliştireceğiz. Harvard Üniversitesi’nin altyapısından yararlanmayı mümkün kılacak bir işbirliğine gitmemiz gerekiyor. Gerekli çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

‘Türk Bilim İnsanları’ yılda bir kez buluşacak

BİLİM insanları envanter çalışması tamamlandıktan sonra yurtdışındaki bilim insanlarını Türkiye’de yılda bir kez bir araya getireceklerini belirten Nihat Ergün, “Türk Bilim İnsanları Kurultayı adı altında gerçekleşecek bu etkinliğin ilkini 2012’ye yetiştirmeye çalışıyoruz. Bilim insanlarımızın birbirinden haberdar olması, yılda bir kez de olsa bir araya gelmesi doğal olarak bir sinerji meydana getirecektir.”

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?