Bilim Kurgu Filmi Avatar Sinemaya Yeni Bir Soluk Getirdi

Amerika’da bir süre önce gösterime giren Avatar adlı film, bilim-kurgu dalındaki filmler arasında yeni bir çığır açacağa benziyor. 250 milyon dolara mal olan üç boyutlu film şimdiden 30 yıl önce sinemaya yeni bir soluk getiren ‘Yıldız Savaşları’yla kıyaslanıyor.

Avatar filminin senaryosu şöyle gelişiyor: 2154 yılında Dünyalılar, Pandora adlı bir gezegenden değerli bir madene göz koyuyor. Sigourney Weaver’ın canlandırdığı ekip lideri Dr. Grace Augustine, Pandora’daki yerli halkın özelliklerini belirlemek üzere Avatar adlı bir yazılım programı geliştiriyor. Avatar’lar, ortalama üç metre uzunluğundaki Pandora halkına tıpa-tıp benzeyen ve genetik mühendisliği kullanılarak üretilen canlılar. Miles Quatrich’in komutasındaki Amerikan kuvvetlerinin amacı Pandora’yı ele geçirip, kontrol altına almak. Emekli albay Quatrich, Pandora’nın yerli halkı Na’vi’lere rağmen kontrolü ele geçiriyor. Filmin ana karakterlerinden Jake Sully felçli bir eski asker. Jake, Avatar programındayken ölen ikiz kardeşi Tom’un yerini almak üzere Pandora’ya gönderiliyor. İkiz kardeşiyle aynı genleri taşıdığından Tom için hazılanan Avatar, Jake’in kontrolüne geçiyor. Jake, bilincini Avatar’a aktarmak için transa geçiyor. Bu işlem bittiğinde Jake, Pandora ormanlarında görev yapacak Avatar olarak uyanıyor. Jake’in görevi Navi’lerin arasına sızıp, topladığı bilgileri Albay Quatrich’e aktarmak. Avatar programıyla yeniden yürüyebilen Jake bunu, başlangıçta inanılmaz bir fırsat gibi görüyor. Ancak Jack, Na’vi kabilesinin prensesi Naytiri’ye aşık olunca bütün planlar altüst oluyor. Jack, Navi halkının Pandora’ya ruhsal anlamda nasıl bağlı olduğunu görünce onları işgal kuvvetlerinden korumaya karar veriyor.   

Jake Sully’ı canlandıran Sam Worthington şöyle konuşuyor: “Burası ruhsal bağların güçlü olduğu, insanların anlamayacağı kadar güzel bir yer.” Prenses Naytiri’yi canlandıran Zoe Seldana ise yönetmen James Cameron’un kullandığı bilgisayar görüntülerinin daha önce hiçbir filmde benzeri olmadığını söylüyor. Seldana, “Başımıza birer kamera taktık ve yaptığımız her hareket, mimikler dahil, bu kameralar tarafından kaydedildi,” diye anlatıyor.

[insert caption here]
James Cameron

Titanic gibi dev filmler yapan yönetmen James Cameron 250 milyon Dolar’lık harcamayı haklı gösteren muhteşem bir eser çıkarmış. Kullanılan üç boyutlu kameralar Pandora’daki binlerce farklı canlının uyum içindeki yaşamını en iyi şekilde aktarıyor. Cameron, “Belki de Navi kabilesi, insanların daha iyi bir modeli, belki de doğal olarak içimizde var olan ama kaybetmeye başladığımız saf halimiz. Filmi gördüğünüz zaman siz de Navi’ler gibi olmak isteyeceksiniz,” diyor.

Avatar, izleyiciye sanal bir deneyim sunuyor. Kullanılan teknoloji, izleyiciyi adeta Pandora’da yaşatıyor. Cameron filmiyle bir anlamda haksız savaşlara, soykırımlara ve sömürüye karşı çıkıyor. Eleştirmenler, Titanik filminden 12 yıl sonra Cameron’un Avatar’la yeniden doğduğunu söylerken, yönetmen filmi, insanlık için bir ruhsal uyanış çağrısı olarak niteliyor.

VOA

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?