Bill Gates’ten 200 milyon dolar bağış

Konuşmasında dünya liderlerine seslenen Gates, “Eğer fakir insanları gözetirseniz, tarımla da ilgilenmiş olursunuz. Dijital teknolojiyi, tarımdaki sorunları çözmede nasıl kullanabiliriz, düşünmeye başlamalıyız” diye konuştu.

Kuraklık ve yetersiz beslenme gibi sorunlarla mücadelede tarımda verimi artırmak amacıyla, bazı uzmanlarca tartışmalı bulunan, genetiği değiştirilmiş bitki yetiştiriciliği de dahil olmak üzere yüksek teknolojiyi benimsediği bilinen Gates, yaptığı konuşmada, küçük çiftçilerin, açlık ve fakirliğe karşı savaşta önemli bir yer tuttuklarını vurguladı.

Gates, şunları kaydetti:

“On yıl önce vakfımızı kurduğumuz zaman önce küresel sağlık konusundaki adaletsizliklere odaklandık. Ancak fakirlikle bağlantılı hastalıkları öğrenerek konuya daha fazla zaman ayırdığımızda gördük ki dünyadaki en fakir insanların büyük bir bölümünü küçük çiftçiler oluşturuyor. Vardığımız sonuç ayan beyan ortadaydı. Küçük çiftçiler daha fazla gıda yetiştirerek ailelerini ayağa kaldırabilirlerdi.”

DÜNYA BANKASI BAŞKANLIĞINI DÜŞÜNMÜYOR

Kendisi ve eşi Melinda Gates tarafından kurulan Gates Vakfı’nın yaptığı hesaplamalara göre, Güney Afrika ve Sahra Altı Afrikası’ndaki küçük çiftçilere yardım edilmesi durumunda gelecek 20 yıl içinde “ürünleriniiki veya neredeyseüç katına çıkarabileceklerini” anlatan Gates, üretimde sağlanacak böylesi bir artışın 400 milyon kişiyi fakirliğin pençesinden kurtaracağının altını çizdi.

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gates, “Dünya Bankası Başkanlığı’nı düşünüp düşünmediği”sorusuna karşılık olarak da kendi vakfıyla ilgilenmek istediğini belirterek, “Bunun için uygun değilim” dedi.

Bill Gates, geçen ayyapılan Davos zirvesinde de,AIDS’le mücadele fonuna 750 milyon dolarlık bağış yapacağını açıklamıştı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?