Binlerce insan bu kentten Türkiye’ye doğru kaçmaya başladı

Anadolu Ajansı’nın yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Suriye’de ordu birliklerinin İdlib kentini bombalaması üzerine binlerce sivil Türkiye sınırına doğru kaçmaya başladı.

AA haberinde, Suriye güvenlik güçlerinin, Türkiye sınırı yakınlarındaki İdlib kentini bombalamaya devam ettiği, sivil yerleşim birimlerini ağır silahlarla vurduğu belirtildi.

Birliklerin düzenlediği yoğun bombardıman üzerine binlerce kişinin Türkiye sınırına yakın bölgelere sığındığı, askerlerin gruplar halinde kaçan sivillere ateş açtığı ifade edildi.

AA,İdlip kentine bağlı bazı köylerden kaçan aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 62 Suriye vatandaşının, Hatay’ın Yayladağı ilçesinebağlı Uluköy yakınlarından sınırı geçerek, Türkiye’ye sığındığını bildirdi.

ORDU KONTROLÜ ELE GEÇİRDİ

Hükümet yanlısı El Vatan gazetesinin haberine göre, Suriye ordusu üç gündür kuşatma altında tuttuğu İdlib’e bugün gerçekleştirdiği operasyon neticesinde kentin kontrolünü büyük orandaele geçirdi.

Yaklaşık150 bin nüfuslu kenttekigüvenlik kontrol noktalarına bu sabaha karşı muhalifler tarafından düzenlenen saldırılarda en az 10 askerin öldüğü bildirilmişti.

Nüfusunun çoğunluğunu Sünnilerin oluşturduğu İdlib, geçtiğimiz yazdan bu yana muhaliflerin kurduğu Özgür Suriye Ordusu’nun kontrolündeydi.

Muhalifler, Suriye ordusunun İdlib’de 9 Mart’tan beri sürdürdüğü operasyonlarında onlarca sivilin öldüğünü ifade etti.

TÜRKİYE’DE BÜYÜK HAZIRLIK

Suriye’de yaşanan iç karışıklık nedeniyle sınırı geçerek Türkiye’ye gelebilecek Suriyelilerin barınması için Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesindebüyük birkamp kurulmasına yönelik çalışmalara başlandı.

DHA’nın haberine göre, iç karışıklığın devam ettiği ülkelerinden kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler Hatay’da kurulan çadır kentlerde kalmayı sürdürürken, Kilis’te kurulması planlanan konteyner kentin ardındanCeylanpınar’da da 20 bin kişilik kamp kurulması için hazırlıklara başlandı.

KONTEYNER KENTTEN İLK GÖRÜNTÜLER / FOTO GALERİ

Suriye ile en uzun sınır hattına sahip olan Şanlıurfa’da kurulacak kampın niteliği ve özelliklerine ilişkin bilgiler gizli tutulurken, kampın kurulacağı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) arazisine ziyaretçi giriş ve çıkışı da yasaklandı.

SURİYE’NİN DOSTLARI 2 NİSAN’DA TÜRKİYE’DE

230 BİN KİŞİ EVİNİ TERK ETMEK ZORUNDA KALDI

AA’nın bildirdiğine göre, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMYK), Suriye’deki şiddet nedeniyle geçen yıldan bu yana 230 bin kişinin evlerindenayrıldı.

BMYK’nin Suriye koordinatörü Panos Mumtzis, Cenevre’de gazetecilereyaptığı açıklamada, Suriye Kızılayı’na göre, en az 200 bin Suriyelininülkelerinde evlerini terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

Mumtzis, 30 bin Suriyeli’nin de, Türkiye, Lübnan ve Ürdün’e kaçtığını,”hergün yüzlerce kişinin sınırdan komşu ülkelere girdiğini” belirterek, Suriye’deyaşayan çoğu Iraklı 110 bin mültecinin, temel gıdaların fiyatlarının artmasınedeniyle büyük sıkıntı çektikleri bilgisini verdiğini kaydetti.

Panos Mumtzis, Suriye’de, Suriye poundunun değerinin düşmesi nedeniyle, ithal edilen malların fiyatlarının “fırladığına” dikkati çekti.

ARAP BİRLİĞİ’NDEN SORUŞTURMA TALEBİ

Bu arada Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi, Suriye’deki sivil ölümleriyle ilgili uluslararası soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.

El Arabi, Suriye rejiminin sivilleri öldürmesinin insanlığa karşı suç teşkil ettiğini belirterek, uluslararası soruşturma talebinde bulundu.

Nebil El Arabi, Humus ve İdlib kentlerindeki cinayetleri işleyenlerin cezalandırılmamasının ahlaki olmadığını da söyledi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?