Bir devir daha kapanıyor

Zor günler geçiren dev şirket, aldığı son kararla bir devrin kapandığını resmen duyurdu.

1975’de ilk dijital kamerayı üreten Kodak, hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde iflas koruma başvurusunda bulunmuştu. Ve fotoğraf devi, aldığı yeni kararla artık dijital kamera üretmeyeceğini açıkladı.

Şirket geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada artık kar marjı çok düşük olan dijital kamera, cep video kamerası ve dijital resim çerçevesi alanlarında faaliyet göstermeyeceğini, Temmuz ayında bu alanlardan çıkacağını açıkladı. Her nekadar Kodak dijital kamera üretmeyi bıraksa da, Kodak markalı ürünler piyasada olacak ve Kodak bu ürünlerin lisansını başka şirketlere satacak. Şirket daha önce de böyle adımlar atmıştı ve geçen sene stratejilerini açıklarken ürün ve parça sayısını azaltacaklarını duyurmuştu.

Kodak yönetiminden Pradeep Jotwani yaptığı açıklamada günümüzün şartlarına göre daha çok kar marjı olan ürünler üreteceklerini ve bu karar sayesinde Kodak’ın yıllık 100 milyon dolar tasarruf edeceğini belirtti. Kodak, bundan böyle fotoğrafçılar tarafından kullanılacak baskı makineleri, fotoğraf kağıtları, kamera filmleri gibi yan ürünler üzerinde yoğunlaşacak. Aynı zamanda Kodak markalı kamera aksesuarları ve bataryaların da üretimi devam edecek.

Son bir not: Kodak, şimdiye kadar sattığı ürünlerin garantilerini devam ettirecek ve teknik destek vermeye de devam edecek…. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?