Bir günde 294 milyar e-mail gönderiliyor

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan HP, HP Discover EMEA etkinliğini bu yıl Viyana’da düzenledi. Toplantıda sadece bir günde 294 milyar e-mail’in gönderildiği açıklandı.

Dünya genelinde 7 bin kişi etkinliğe katılırken, şirketin Türkiye’deki 50 müşterisi ve 25 ortağı da etkinlikte hazır bulundu. HP’nin çiçeği burnunda CEO’su Meg Whitman, yaptığı konuşmasında “9 haftadır HP’nin başındayım, hala öğreniyorum” dedi.

KURUMLAR BİLGİYİ TAM OLARAK KULLANAMIYOR

HP Discover Viyana 2011’in açılış konuşmasını yapan HP EMEA Direktörü Yves De Talhouet, veri kullanımında son yıllarda adeta bir patlama yaşandığını dile getirirken, bilgiyi depolama ve analiz etme aşamasında geleneksel yöntemlerin demode kaldığına dikkat çekti. Video, ses, e-mail, metin, sosyal medya gibi alanların dünya genelindeki verilerin yüzde 85’ini kullandığını kaydeden Talhouet, kurumların en büyük problemlerinden birinin de kullanılmayan bilgiler olduğunu söyledi.

Kurumlardaki bilginin neredeyse yüzde 50’sinin kullanılmadığını ve işe yaramadığını belirten Talhouet, bir araştırmaya dayandırdığı sözlerini şöyle sürdürdü: “Neredeyse her iki yöneticiden biri, şirketlerinde etkili bir bilgi stratejisi kullanmıyor. Araştırmaya katılan yöneticilerin sadece yüzde 2’si şirketlerinde doğru bilginin doğru zamanda doğru yere ulaştığını dile getirdi.”

BİR GÜNDE 294 MİLYAR E-POSTA GÖNDERİLİYOR

Dünya genelinde bilgi patlaması yaşandığını kaydeden Talhouet, çarpıcı bazı rakamlar verdi. Her saniye 97 bin twit atıldığını ve 12 milyon mesajın gönderildiğini belirten Talhouet, sadece bir günde 294 milyar e-mail’in gönderildiğinin altını çizdi.

BİR DAKİKADA 2 BİN 600 CEP TELEFONU SATILIYOR

Sahneye çıkan bir diğer isim ise HP’nin global satışlarından sorumlu ismi Jan Zadak’tı. Talhouet’in verdiği rakamlardan farklı olarak Zadak şunları söyledi: “Sadece bir dakikada 2 bin 600 cep telefonu satılıyor. Günümüzün vazgeçilmezi olan uygulamalar yine bu sürede 20 bin kez indirilirken, ortalama 300 bin dolarlık ödeme cep telefonu üzerinden yapılıyor.”

BT’NİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL

BT’nin (Bilgi Teknolojileri) önündeki en büyük engeli de oturumdakilerle paylaşan Zadak, kurumların bütçelerinin yüzde 70’ini mevcut operasyonları sürdürmek için harcadığını belirtirken, BT için yeni projelere ayrılan bütçenin sadece yüzde 30 olduğunu ve bu durumun BT’nin önündeki en büyük engel olduğunu vurguladı.

HP’NİN CEO’SU WHITMAN: “HALA ÖĞRENİYORUM”

Daha önce eBay’in başında olan ve HP’nin CEO’luğuna geçen Meg Whitman, HP’nin yapısını anlatarak söze başladı. HP’nin dünyanın en büyük teknolojik alt yapıyı sağlayan şirketi olduğunu söyleyen Whitman, alt yapılarının üzerine yazılımlarını inşa ettiklerini ve HP’nin çekirdeği olarak betimlediği teknolojik alt yapıyı yazılım ile genişlettiklerini, optimize ettiklerini ve yönettiklerini belirtti.

Daha sonra HP’nin servis ve çözümlerinden bahseden Whitman, eBay’de 15 sene çalıştığını ve orada kazandığı tecrübeyle kendisini gerçek bir teknoloji alıcısı olarak gördüğünü oturumdakilerle paylaştı. HP’nin başına geçtiği günden beri öğrenmeye devam ettiğini açıklayan Whitman, HP’nin CEO’luk koltuğuna yaklaşık 9 hafta önce oturmuş ve HP’nin bilgisayar pazarından çekilme ihtimalinin tartışıldığı o günlerde stratejik bir karar vererek bu alanda HP’nin varlığını sürdürmesi gerektiği görüşünü savunmuştu.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?