Bir kedinin gözünden dünya

İnsanların röntgencilik arzusu sınır tanımıyor. Sosyal medyada herkesin birbirini takip ettiği, her yerde gözetleme kameralarının bulunduğu günümüzde, Paris’te yaşayan Paolo Teixeira, kedisinin yardımıyla, bu izleme tekniklerini bir adım daha ileri taşıdı.

2008’de işini kaybeden Teixeira, kedisi üzerine kafa yormaya başladı. Evin dışındayken kedisinin nereye gittiğini, kimlerle olduğunu, neler yaptığını merak eden kadın, annesinden ve arkadaşlarından 100 bin euro borç toplayarak “Hayvangözü” (Eye Animal) ismini verdiği kamerayı üretmek için çalışmaya başladı.

2010 yılında kendi şirketini kuran ve 35 gramlık, 4 GB’lık kamerayı üretmeye başlayan Paolo Teixeira, bu ilginç buluşunu bir yıl içinde bin hayvan sahibine satmayı başardı.

ÖNCE KENDİ KEDİSİNDE DENEDİ

Teixeira, kamerayı ilk kez kendi kedisi Padme’de denedi. Kendi teraslarından çıkıp tüm günü Paris çatılarında dolaşarak geçiren Padme boynundaki tasmaya asılan kameradan dış dünyayı, kendi gözünden kaydetti.

BİR KEDİNİN GÖZÜNDEN DÜNYA / WEB TV

Paolo Teixeira, ilk denemede bu yaptığının bir nevi “röntgencilik” olduğunu düşünerek rahatsız olduğunu itiraf etti, ancak kedisi bir saat dolanıp geri geldiğinde ailece izledikleri çekimin kendilerini oldukça güldürdüğünü de söyledi.

Padme’nin çatı tırabzanlarında dolaştığı, mutfak tezgahında gezindiği kamera çekimleri daha sonra üç dakikalık bir tanıtım filmine çevrilerek kameranın pazarlanmasında kullanıldı.

İŞİ BÜYÜTTÜ

Dört yıl önce işini kaybettikten sonra böyle ilginç bir işte başarı sağlayan Paolo Teixeira, geçen yıl, elektronik evcil hayvan ürünleri tasarlayan Fransız firması Num’Axes ile ortak oldu.

Ortaklar yeni ürünler için kolları sıvadı. Kızılötesi gece görüşü sağlayan yeni kedi kameraları ve köpekler için üretilecek daha iri ama su geçirmez kameralar yakın gelecekte hayvanseverlerle buluşacak.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?