Bir Vali Portresi

Muammer Erol

Bir Vali Portresi. Ruhi M. Çilek yazdı.

Bir Vali Portresi

Elazığ Valisi Muammer Erol’un 10 Şubat günü Elazığ Genç İşadamları Derneği’nin Akgün Otel’de düzenlediği, “Afrika Ülkeleri Tanıtım ve Afrika Ülkeleri ile Ticaret” konulu toplantıda yaptığı konuşmada “Gidip de Amerika devlet başkanının karşısında 1 milyon için hazır duran bir başbakan istemiyorum. Ben, “One minute” diyen bir başbakan istiyorum” diyerek, özellikle son 30 yılda ülkemizde nasıl bir zihniyet devrimi yapıldığını gösterdi taraflı tarafsız tüm vatandaşlarımıza.

• Tam da ABD tarafından hizaya getirilme çalışmaları sırasında iplerin gerildiği bir anda basına yansıdığı kadarıyla ve tekzip edilmediğinden de doğrudur yorumu yapılacak olan ve Cüneyt Zapsu tarafından “tuvalet deliğine süpürmeyin kullanın” diye ara bulunarak bu sayede başbakanlıkta kalabilen bir Başbakan istermisiniz acaba Sn. Vali ?

• “Amerika’ya nota verilecek mi” diye gazetecilerce soru sorulduğunda nota önemli iştir müzik notasına benzemez diyen Başbakan istermisiniz acaba Sn. Vali?

• Askerin kafasına çorap geçirildiğinde aslında yapılanın sadece o askerler değil tüm ülkeye yapılmıştır yorumu yapmayan nasıl olsa bize karşı olan kurumun mensuplarına yapılmıştır diyen Başbakan istermisiniz Sn. Vali?

• “One minute” dediği sırada “one minute”nin muhatapları Konya’da eğittiği pilotları vasıtası ile Gazze’de insanlara bomba atıyordu bilindiği üzere. Hemen bu eğitimlerin durdurulmasını temin edecek bir başbakan istermisiniz acaba Sn. Vali?

• Ayni vakit namazını 2 ayrı camide kılan Başbakan istermisiniz peki Sn. Vali?

• Irak’ı işgal eden “ABD ordusu askerlerinin tabutlarda ülkelerine dönmemeleri için dua ediyoruz” diyen ama yaklaşık 1.000.000 Iraklı müslümanın ölmesi karşısında çok fazla kılını kıpırtdatmayan Başbakan istermisiniz acaba Sn. Vali?

• Küçücük gemiciklerin kısa sürede hormonlanarak gemi haline gelmesine sesini çıkarmayan bunu eleştirenleri de hainlikle itham eden bir Başbakan istermisiniz acaba Sn. Vali?

• Irak’ın işgali için görüşmek üzere bulunulan ABD’de Bush’tan “Burada yapacak işiniz yok, ülkenize dönün ve tezkereyi derhal geçirin” diye kovulan ve 1 milyar dolara Kuzey Irak’a girmeme anlaşmasının altında imza atan Başbakan istermisiniz Sn. Vali?

• ABD ile girişilen ve Irak’ın işgali konusundaki rolü karşılığı talep ettiği paralar yüzünden uluslar arası basında karikatürlere konu olan Başbakan istermisiniz acaba Sn. Vali?

• Galataport, Türk Telekom için elin gavuru ile hem de görevi olmamasına rağmen kapalı kapılar ardında ihale görüşmeleri yapan, sonra oradan oluşan değerlerin Sabah-ATV ye sermaye olarak geri dönmesine sırtını dönen Başbakan istermisiniz acaba Sn. Vali?

• Airbus uçak alımı sırasında “bu kadar çok uçak aldık bir tane de hediye edersiniz artık” diyen Başbakan istermisiniz acaba Sn. Vali?

• Oğlu yaptığı bir trafik kazası neticesinde bir kişinin ölümüne yol açmış ise de sırf oğlu olduğu için durumu yoluna koyan Başbakan istermisiniz acaba Sn. Vali?

• Peki Afgan mücahiti denilen aslında Taliban lideri olan Gülbeddin Hikmetyar sandalyede otururken dizinin dibinde bağdaş kurmuş vaziyette olan bir Başbakan istermisiniz acaba Sn. Vali?

• Milli piyango zulümdür, soygundur ve bu yüzden haramdır propagandası yapıp sonra iktidara gelince iddia hariç yılda yaklaşık 1170 oyun ya da bahis oynanır hale getiren Başbakan istermisiniz acaba Sn. Vali?

• Kendisine bağlı bazı memurları görevden alamayan ya da görevden almayı bile göze alamayan bir Başbakan istermisiniz Sn. Vali?

• JINSA adlı Yahudi kuruluşundan cesaret madalyası alarak bununla övünen ve efelendikçe efelenen ama bu madalyayı iade etmeye gelince kılı kıpırdamayan Başbakan istermisiniz acaba Sn. Vali?

• Her ABD ziyaretinde mutlaka bir Yahudi kuruluşu ziyaret etmeden edemeyen bir Başbakan istermisiniz acaba Sn. Vali?

Eğer bu sorulara halkın ve ülkenin menfaatleri doğrultusunda hayır cevabı veremiyorsanız ki hiç zannetmiyorum verebileceğinizi lütfen oturun oturduğunuz yere ve haddiniz olmayan konulara da fazlaca karışmayın derler insana sonra ve sizi koruyacak ve kollayacak kimse kalmaz ortalıkta bakın Tunceli Valisinin başına gelenlere de ne demek istediğimi daha iyi anlayın.

Sonuçta bizde Amerika’da gidip enformasyon kursu almış, İngiltere’de Exeter Üniversitesinde yada ABD de deki muadil üniversitelerinde ABD’nin ve Büyük Britanya’nın emperyalist amaçlara uygun yetiştirilmiş Vali, Kaymakam, Emniyet Müdürü istemiyoruz ama bize soran yok işte. Gidip gâvur ellerinde eğitilip ülkemize yönetici olsun ve gönderenlerin kılıcını sallasın diye gönderilmiş böylesine çapsız, izansız ve hatta ahlaksız yaklaşımlar göstermenin de bir marifet olduğunu sanmıyorlar mı, işte insanın canını bu çok fazla sıkmaktadır.

Söylenenin çok önemli olmadığını düşünelim bir an ve bu lafı üreten beynin ve zekanın sahibinin hayatın diğer tüm alanlarına yönelikte düşünceleri bundan çok farklı olmaz herhalde.

Diğer taraftan bu zihniyet biraz da ahde vefası olmayan zihniyettir çünkü bugün orduya gösterdikleri tavra yer yer de saldırılara bakarsanız zannedersiniz ki bunlar 12 Eylül darbecilerinin yaratmak istediği kuşak değiller, yahu azıcık ahde vefanız olsa; karşıtlarınızı ortadan kaldırarak tarafınıza teslim ettikleri ve sayenizde her biri kuran yüksek okulu şekline bürünen üniversitelerde okuttular sonra da Büyük Britanya Emperyallerinin Müslüman ülkeleri yönetmek için yönetici yetiştirmek amacı ile kurdukları exeter üniversitesinde doktora yapmanız için gönderdiler yine yaranamadılar ya, işte siz busunuz biz biliyorduk ta millet yeni yeni öğreniyor ama iş işten geçti galiba…

Ruhi M. Çilek

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?