Bir yanda kış bir yanda bahar

Kocaeli’nin ünlü kayak merkezi Kartepe’ye yılın ilk karı düşerken, Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde ise Haziran’da çiçek açması gereken kiraz ağaçları güneşli havaya aldanarak 8 ay önceden çiçek açtı.

Uğur ENÇ, Mehmet ANDAÇ-SÖZCÜ

İstanbul’a 1 saat mesafedeki Kocaeli’deki ünlü kayak merkezi Kartepe’ye dün geceden itibaren kar yağışı başladı. Yılın ilk karının yağdığı Kartepe’de kar kalınlığı 5 santime kadar yükseldi.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

Kar yağışının halen devam ettiği Kartepe’de kar kalınlığının giderek artması bekleniyor. Yağışların böyle devam etmesi halinde kayak severler için kayak sezonu erken açılabilir.

“ÇİFTÇİLER ŞAŞKIN, 8 AY ÖNCEDEN ÇİÇEK AÇTI”

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde Haziran’da ayında çiçek açması gereken kiraz ağaçları, havaların güneşli olmasıyla 8 ay önceden çiçek açtı. Tarlalarına giden çiftçiler gördükleri karşısında şaşkınlık yaşarken, uzmanlar bu durumu şaşkın tomurcuk olarak yorumladı. Ekim ayı olmasına rağmen hava sıcaklığı 20 derecenin üzerinde seyrettiği ilçede ağaçların 8 ay önce çiçek açması üreticiyi tedirginde etti.

bir-yanda-kis-bir-yanda-bahar-1“İLK DEFA ŞAHİT OLDUK”

Tarlasında kirazların çiçek açtığını gören çiftçi Hanife Şahin, yaşanan olayı daha öncelerden duyduklarını fakat kendilerinin ilk defa şahit olduklarını söyledi. Şahin, hasat zamanı ağaçlarından alacakları verimin düşmesinden korktuklarını belirterek: “Muhtemelen bu yalancı bahar denen bir durum. Küresel ısınmadan dolayı ağaçlar kışı fark edemedi. Normalde haziran ayında açması gereken çiçek şimdi açtı. Bu olumsuzluk hasat döneminde bizi sıkıntıya sokabilir. Verimimiz düşebilir. İnşallah böyle bir durumu bir daha yaşamayız.” dedi.

bir-yanda-kis-bir-yanda-bahar-4“ŞAŞKIN TOMUCUK”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kenan Kaynaş, durumun şakın tomurcuklardan kaynaklandığını ve korkulacak bir durum olmadığının söyleyerek: “Doğal bir olaydır. Havalar bir soğuyup bir ısındı. Bir kaç gün soğuk yaptı. Kirazda ve şeftalide özellikle hatta elmada bile zaman zaman olabilir. Şaşkın tomurcuklar deriz biz buna. Tomurcuk o soğuğu alınca dinlenmesini tamamlamış olur ve kış bitti sanar. Havalar ısınınca çiçek açıyor. Son günlerde havalar sıcak olunca da açmış olabilirler. Anormal bir olay değildir, çiftçilerimiz gönüllerini ferah tutsunlar” dedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in son kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?