67.1 F
Los Angeles
27 Mart 2023
AnasayfaHaberlerGündemBir yılda yüzde 94’ten 30’a… Su metrelerce çekildi

Bir yılda yüzde 94’ten 30’a… Su metrelerce çekildi

İstanbul’da beklenen yağışların gerçekleşmemesi nedeniyle kuraklıkla birlikte barajların doluluk oranları da gözle görülür şekilde düştü. Büyükçekmece Baraj Gölü’nün doluluk oranı bugün yüzde 30.94 olarak ölçüldü.

İSKİ’nin resmi sitesinde paylaştığı verilere göre Büyükçekmece Gölü’nün geçen yıl aynı dönemde doluluk oranı yüzde 94.45 olarak ölçülmüştü. Geçen yıla kıyasla baraj gölünde yüzde 64’lük bir düşüş oldu.

Bir kısmı tamamen kuruyan gölde, su gözle görülecek şekilde çekildi. Suyun çekilmesiyle gölün bazı noktalarında adacıklar oluştuğu görüldü. Göl çekildikçe içine atılan plastik su şişelere, otomobil lastiği, ayakkabı, koltuk ve tekne parçaları görünmeye başladı.

Gölde düşen su seviyesinin ardından, zamanla su altında kalan yapılarda ortaya çıktı. Gölün çekilen bir kısmında ise kazı yapıldığı görüldü. Mermi kovanlarının da gölün çekilen kenarlarında görülmesi dikkat çekti. Baraj gölünde suların çekilmesinin ardından araç girişleri de yapılıyor. Baraj gölüne balık tutmaya gelenler ise su seviyesinin hızla düşmesinden endişe duyduklarını dile getirdi.

“İNŞALLAH YAĞIŞ OLUR DA GÖLÜMÜZ DOLAR BİZ DE RAHATLARIZ”

Göl kenarında balık tutan Muammer Yakışan, “Su çok çekilmiş, yani 5-6 metre gelen yerler şu anda 2-2.5 metre geliyor. Çok az su kaldı, gidişat iyi değil. Biz devamlı geliyoruz buraya balık tutuyoruz. Bizde küçük bot var onunla bazen göle açıldığımız zaman tam ortasında gidip ölçüyorduk. Öncelerinde 7-8 metre geliyordu şu an ise 2-2.5 metre su geliyor. İnşallah yağış olur da gölümüz dolar bizde rahatlarız” dedi.

“YAĞMUR YAĞMAZSA EN AZ 5 METRE DAHA SULAR ÇEKİLİR”

Balık tutan Yakup Çapkın ise, “Eğlenmek için balık tutmaya geliyorum buraya. Sular çekilmiş yağmur ve kar yağmayınca. Allah’ta verecek ki bu barajlar dolsun. Karacaköy tarafına gittim orası da aynı. Su bayağı çekilmiş. Hesaplamaya çalıştığımız zaman aşağı yukarı su seviyesi 3-4 metre kadar çekilmiş. Bu sene yağmur yağmazsa en az 5 metre daha sular çekilir” diye konuştu.

“HER HAFTA SUYUN ÇEKİLDİĞİNİ GÖREBİLİYORUZ”

Büyükçekmece Gölü’ne sık sık balık tutmaya geldiği söyleyen Polat Saldık de, “Genelde her hafta hemen hemen buraya balık tutmaya geliyoruz. Biz her hafta suyun aşağı doğru çekildiğini görebiliyoruz. Gittikçe su seviyesi düşüyor. Bir metreye yakın bir düşüş olmuş. En son buraya 10 gün önce gelmiştim, su seviyesi gittikçe düşüyor” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL’DA GENEL DURUM

Bu arada İstanbul’da barajlarda doluluk oranı yüzde 35.42 seviyesinde. Geçen yıl aynı dönemde doluluk seviyesi yüzde 83.48’di. (DHA)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,375BeğenenlerBeğen
16,226TakipçilerTakip Et
3,499TakipçilerTakip Et
7,711TakipçilerTakip Et
31,000AboneAbone Ol

Kaçırmayın