Biz onlara darbe öğretmemiştik

Mali’de darbe yaparak bölgedeki tek Müslüman demokrasiyi askıya alan, liderleri ABD eğitimli “genç subaylar,” henüz üçüncü günlerinde zorlanmaya başladılar. ABD Dışişleri yetkilisi Hilary F. Renner, “İsyancı askerlerin davranışı ABD askeri okullarında öğretilen her şeye ters düşüyor” dedi.

BATI Afrika ülkesi Mali’de geçen perşembe günü isyan ederek başkent Bamako’da sadece 3 kişinin öldüğü bir darbe sonucu yönetimi ele geçiren düşük rütbeli subaylar, AB ve Afrika Birliği başta olmak üzere uluslararası toplumun darbeyi kınayıp mali yardımları dondurmasıyla zorlanmaya başladı.

Seçimle iktidara gelen Devlet Başkanı Toumani Toure’nin (63) başkent yakınlarında korumalarıyla birlikte saklandığı bildirildi. Toure gelecek ay yapılacak seçimlerde anayasa gereği yeniden aday olamayacaktı. “Deneyimsiz” darbeciler ise ülkede hayatı normale döndürebilmiş değil. Üç günde petrol kıtlığı başladı, bankamatiklerde para bitti, devlet televizyonu sürekli eski programları yayınlıyor. Seçilmiş siyasetçiler bir “Darbeye Hayır” cephesi oluşturmaya çalışırken, cunta bunu bastırmanın peşinde.

Ordu içinde “karşı-darbe” hazırlığı iddiaları var. Darbecilerin lideri olan Yüzbaşı Amadou Sanogo, demokrasiye bağlı askerlerce öldürüldüğü iddialarını yalanlamak için dün kısa bir süre devlet televizyonuna çıktı. Sanogo, “İyi akşamlar Mali halkı. İyi akşamlar yoldaşlar. İyi akşamlar yurttaşlar. Ben Yüzbaşı Sanogo. Sağlığım iyi. Tüm ordu arkamızda” dedi. Kendisini ‘Demokrasiye Dönüş ve Devletin Yeniden Tesisi İçin Ulusal Komite’nin başkanı ilan eden Sanogo, BBC’ye, iktidarda kalmaya niyeti olmadığını, ama eski liderleri yargılayacaklarını belirterek, “50 yaşında bir devlet kendi topraklarını savunamıyorsa bu başarısızlıktır” diye konuştu.

ABD okullarında öğretilene ters

ABD henüz Mali’ye tüm yardımları kesmese de, AB’yi izleyebilir. Washington Post gazetesi dün ismini açıklamadığı bir ABD savunma yetkilisine dayandırdığı haberde, Yüzbaşı Sanogo’nun geçmişte profesyonel askeri eğitim için “birçok kez” ABD’yi ziyaret ettiğini bildirdi. Habere göre Mali ordusunun tamamı 7 bin kişi olduğundan, ABD’de eğitilmemiş Malili bir subay bulmak zor. ABD Dışişleri yetkilisi Hilary F. Renner, “İsyancı askerlerin davranışı ABD askeri okullarında öğretilen herşeye ters düşüyor” dedi. Beyaz Saray açıklamasında ise şiddet kınandı, acilen anayasal düzene geri dönülmesi istendi.

Kimlik kartı

Dil-din-nüfus:

Resmi dil Fransızca. 14.5 milyonluk nüfusun yüzde 90’ı Müslüman.

Yönetim: 1960’da Fransa’dan bağımsızlığını kazanan ülke bugün yarı başkanlık sistemiyle yönetilen anayasal bir demokrasi.

Doğal kaynak: Afrika’nın en büyük üçüncü altın üreticisi. Uranyum rezervleri de var. Ama halkın yarısı yoksulluk sınırının altında.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?