"Bizim için okur, yazardan daha önemli"

“Okurlarımız bizim müşterilerimizdir. Onlara en güzel gazeteyi hazırlamak bizim en önemli vazifemizdir.” Bu sözler Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin Okur Sayfası editörü Timothy Lemmer’e ait. Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan gazetelerin pek çoğunda bulunan ‘Okur Sayfası’ okuyuculara kendi görüşlerini dile getirme imkanı sunuyor. Yaklaşık 29 yıldır Amerika’nın önde gelen gazetelerinden birinin okur sayfasında editörlük yapan Lemmer, her gün yüzlerce mektup arasından yayınlanmaya değer yazıları okur sayfasına taşıyor. Bu sayfada ne tür yazıların yayınlandığını ve bu konuda  WSJ’nin yayın politikasını öğrenmek için görüştüğümüz editör Lemmer, tecrübelerini Zaman Amerika okurları için anlattı.


Gazetenin muhafazakar bir çizgide olduğunu kabul eden Lemmer, buna rağmen her kesimden yüzlerce mektup aldıklarını söyledi. Demokrat ya da  Cumhuriyetçi görüşleri benimsemiş pek çok okuyucudan mektup aldıklarını ifade eden Okur Sayfası editörü, bu yazılar arasından iyi kaleme alınmış ve ilginç olanları seçip yayınladıklarını anlattı.


Amerika’da genel seçimlerin yaklaşmasından dolayı son zamanlarda  aldığı mektupların çoğunun ekonomi ve politika ağırlıklı olduğuna dikkat çeken Lemmer “Amerikalılar ekonominin ve ülkenin gidişatı başta olmak üzere önümüzdeki günlerde yapılacak seçimleri merak ediyor. Özellikle önümüzdeki dönemde ekonominin nasıl olacağını ve bunun günlük hayatı nasıl etkileyeceği ile ilgili yazılar alıyoruz. Hükümet çok para harcadığı halde istihdamı sağlayamadığından işsizlik oranının yüksek olması Amerikalıları endişelendiriyor. Bununla birlikte insanlar hükümetin gücünü hangi yönde ve nasıl kullanacağını, elindeki bütçeyi nasıl harcayacağını sorguluyor. Son zamanlarda kötü yönetimden dolayı California, Rhode Island ve Pennsylvania eyaletlerinde iflas eden şehirler var. Bütün bu gelişmeler insanların ekonomi ve siyasi gelişmelere daha fazla ilgi göstermesine neden oluyor.” diyerek aldığı mektupların içeriğini özetledi.


Okuyucular bizim için müşteridir, en güzel hizmeti vermeliyiz


Her gün e-posta adresine 400’den fazla okur mektubu aldığını söyleyen Lemmer, yazıların iyi bir İngilizce ile yazılması gerektiğini ve konulara farklı bir bakış açısı getiriyor olmasının önemini vurguluyor. Bizim için okuyucu, yazardan daha önemlidir. Hizmet veren bir kurum olduğumuz için yaptığımız iş çok mühimdir. Okuyucular bizim için birer müşteridir diyen Lemmer, “Her hafta binlerce mektup alıyorum. Okurlar neden bu mektubu okusun diye kendi kendime soruyorum. Eğer yazıda bir eleştiri ve değerlendirme varsa o yazıyı tercih ediyorum. Çünkü insanların bazı konularda düşünüp kendi görüşlerini aktarması ve tartışmaya katkıda bulunması çok önemli. Yazılanlarda farklı görüşlere bakıyorum. Okurun ilgisinin çekecek yazıların yanısıra yazılarda hakaret içeren ifadeler olup olmadığına dikkat ediyorum. Okur sayfası okuyucunun sesidir. Bunun yanında okurlarımızın zamanı çok kıymetlidir. Bunları göz önüne alarak yayınlanacak yazılara çok hassasiyet gösteriyoruz. Bu nedenle elimizden geldiğince en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz.” şeklinde yazılara gösterdiği hassasiyeti anlatıyor.lemmer


Astronotlardan bile yazı alıyoruz

Amerikalı gazete okuyucularının ilgi gösterdiği okur sayfasına bazen astronotların bile yazı gönderdiğini anlatan tecrübeli editör Lemmer, astronot ve eski senatör Harrison Schmitt ile yaşadığı diyaloğu hiç unutmuyor. “Bir gün altında astronot imzalı olan ve aydaki jeolojik gelişmeleri anlatan bir elektronik posta aldım. Bunu kontrol etmek için kendisi ile görüştüm ve aydaki bazı gelişmeleri ayrıntılı bir şekilde anlattı, ben de o yazıya gazetede yer verdim. Bir hafta sonra gazetede yayınladığım mektubun aynısı NASA tarafından kamuoyuna duyuruldu. O yazı benim için çok ilginç olmuştu çünkü daha NASA tarafından açıklanmamış çok önemli bir yazıya ben gazetede yer vermiştim bile. O yüzden aldığım bütün e-postaları çok dikkatli okumak zorundayım.”


Bir kitap ile ilgili 7 bin mektup aldık, şu ana kadarki en uzun yazı Beyaz Saray’dan geldi


Elinden geldiğince aldığı yazıları değerlendirmeye çalıştığını dile getiren Lemmer, ‘Çinlilerin yöntemi ile çocuk yetiştirmek’ konulu Tiger Mother isimli kitapla ilgili bir gün içinde 7 bin mektup aldıkları bilgisini veriyor. Gündeme ilişkin konularla ilgili çok sayıda e-posta alıyoruz diyen Lemmer “Bazı günler özel şirketlerden aynı konu ile ilgili bir kaç tane mektup alıyorum. Ama bunlardan sadece bir tanesini yayınlıyorum. Senatörlerin ofislerinden tutunda şirketlerin genel müdürlerine kadar çok sayıda açıklama geliyor ancak bunlardan sadece  bir kaçına yer verebiliyoruz. Bir defasında Beyaz Saray sözcüsü gazetemizin editoryal içeriği ile ilgili bir yazı göndermişti. Biz de hiç dokunmadan sayfamızda yer verdik. Şu ana kadar yayınladığımız en uzun yazı o olmuştu.”


Egemen Bağış’tan e-posta alıyoruz


Gazeteye gelen mektupların hepsinin İngilizce olmadığını söyleyen Lemmer bazı yazıların Arapça, Rusca, Çince ve Türkçe dilleri ile yazıldığına dikkat çekti. Yazıların kısa ve öz bir şekilde yazılması gerektiğini ifade eden tecrübeli editör, Türkiye’den gelen bir kaç yazıyı da yayınladıklarını söyledi. “Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış’tan yazı aldık. Genellikle Türkiye’de yaşanan gelişmelerle ilgili yazılardı. O yazılara yer verdik. Bir arada Cüneyt Zabsu’dan yazı almıştık. Onların dışında Türkçe yazılar alıyoruz ama malesef onları yayınlamıyoruz. Gazetemizde yayınlanacak yazının iyi bir ingilizce ile yazılması bizim için önemli. Hatta zaman zaman Amerikalıların bile yazıdığı e-postaları tekar yazı sahibine geri gönderiyorum.Yazıyı anlıyorum ama çok hatalı olduğu için yeniden yazılıp gönderilmesini istiyorum. Yayına girecek olan bütün yazıları herşeyi ile kontrol ediyorum. Hatta tırnak içinde verilen alıntıları bile kaynaklarından kontrol ediyorum. Geçen gün bir okurumuz yazısında şarkı sözlerine yer vermişti, o sözleri kontrol edince yazılanların hatalı olduğunu fark edip düzelttim. Çünkü gazetede çıkacak olan bir hata, yazarın hatası değil, gazetenin hatası olarak görülecek.”


Gündemin ağır konularından ekonomi ve siyasetin dışında da yazılar beklediğini dile getiren editör Lemmer, okurlara zaman zaman farklı konulardan bahsetmek gerektiğini söylüyor. Lemmer, “Nasıl bir insan her gün aynı yemeği yemek istemiyorsa, biz de gazetemizde farklı konulara yer vermeyi arzu ediyoruz. Bu konular müzik, spor, edebiyat ya da farklı eğlenceler olabilir. Yeter ki insanlar bir konu ile ilgili ilgi çekici yazılar kaleme alsın.” diyerek farklı alanlarda yazılar beklediğine dikkat çekti.(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?