BM’ye çuvalla kokain gönderdiler

Birleşmiş Milletler’in (BM) New York’taki genel merkezine geçen hafta yanlışlıkla Meksika’dan gelen ve içinde 16 kilo kokain bulunan iki küçük çuval teslim edildi.

New York polisinin açıklamasına göre, üzerinde BM’ninkine benzeyen amblemlerin bulunduğu çuvalların içinde uyuşturucu madde olduğunun anlaşılması üzerine polis alarma geçti.

Polis, Meksika’dan gelen ve sayfaları oyulmak suretiyle her birine bir kilodan fazla kokain yerleştirilmiş 14 kitabın bulunduğu çuvalların, Ohio eyaletindeki bir posta tasnif merkezine ulaşmasının ardından, buradaki çalışanların üzerinde taklit BM logosu dışında hiçbir adres bulunmayan çuvalları BM genel merkezine gönderdiklerinin anlaşıldığını belirtti.

New York emniyet teşkilatı (NYPD) halkla ilişkiler yetkilisi Paul J. Browne, “Tahminimize göre, bu uyuşturucu Meksika’da kalmalıydı ve yanlışlıkla gönderildi. Eğer gerçekten durum böyleyse, Meksika’da biri şüphesiz bu kadar büyük miktarda kokaini kaybettiği için şu anda çoktan tabutun içindedir” diye konuştu.

Yanlışlıkla BM’ye gönderilen kokainin piyasa değerinin yaklaşık 2 milyon dolar olarak tahmin ediliyor.

BM’nin güvenlik sorumlusu Gregory Starr da düzenlediği basın toplantısında, bu olay ile BM arasında hiçbir bağlantı bulunmadığını belirterek, “Bu olay ile ne BM’nin ne personelinin bağlantısı olduğuna dair hiçbir işaret yok. Benim düşünceme göre, bu ABD’ye bir şeyler sokmak isteyen uyuşturucu kaçakçılarının işi ve planları bozuldu. Bunlar BM’nin resmi olarak kullandığı diplomatik valiz ya da çuvallardan değil” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?