New York’ta Hocalı katliamını anma gösterisi düzenledi

Türkiye ve Azerbaycan Türkleri, New York’taki BM merkez binasının tam karşısındaki Dag Hammorskjold Parkı’nda Hocalı katliamını anma gösterisi düzenledi. Azerbaycan New York Cemiyeti Başkanı Ercan Yerdelenli, “Biz her sene bu facianın acılı yıldönümünü gelip burada BM önünde haykırıyoruz. Katliamı unutmadığımızı gösteriyoruz” dedi.

AZERBAYCAN topraklarını işgal eden Ermenilerin 20 yıl önce Hocalı’da Azerbaycan Türkleri’ne yaptıkları katliamda hayatlarını kaybedenler New York ve Berlin’de düzenlenen tören ve gösterilerle anıldı. New York’taki gösteri, BM merkez binasının tam karşısındaki Dag Hammorskjold Parkı’nda yapıldı. Azerbaycan New York Cemiyeti tarafından düzenlenen protesto gösterisine Türkiye ve Azerbaycan Türkleri ellerinde Azerbaycan ve Türk bayraklarıyla katılarak Ermenistan’ı Hocalı katliamının yıldönümünde kınadı. Azerbaycan New York Cemiyeti Başkanı Ercan Yerdelenli, A.A’ya yaptığı açıklamada, “Biz her sene bu facianın acılı yıldönümünü gelip burada BM’nin önünde herkese hatırlatıyoruz” dedi. BM’nin ve diğer uluslararası örgütlerin başka soykırımları tanıdığını ama Hocalı soykırımı konusunda sessiz kaldığını ifade eden Yerdelenli, “Bizim amacımız bu katliamı unutmadığımızı BM önünde haykırmak, BM’ye hatırlatmak” diye konuştu.

Derin üzüntü

Berlin’deki anma töreni ise Ermenistan’ın devam eden işgali ve katliamına rağmen, Fransa Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı iddialarını reddedenlerin cezaya çarptırılmasına yönelik girişimi kınandı. Başkonsolos Mustafa Pulat, “Hocalı ve diğer Azerbaycan topraklarında bir tek Azerbaycanlı kardeşimizin bile hayatını kaybetmesinin bizim için en derin üzüntü kaynağı olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum” dedi.

Dünyaya mesaj

NEW York ve Berlin’deki gösterilere katılan Türkler, 20 yıl önce Ermeniler tarafından Hocalı’da katledilen çocuklar anısına mumlaryaktılar ve kırmızı güller taşıdılar.. (AA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?