Boeing 787 Dreamliner’in iç dizaynını yapan Türk

Amerika ve Dünyanın en önde gelen uçak iç dizayn ve üretim şirketlerinden C&D ZODIAC’ta çalışan ve aynı zamanda Boeing 787 Dreamliner’in iç dizayn ve üretim aşamalarında aktif olarak görev alan Türk mühendisi Erman Durer, Seattle yakınlarındaki Everett tesislerinde yapılan Boeing 787 Dreamliner’in başarılı ilk test uçuşundan duyduğu mutluluğu bizler ile paylaştı.

Şirket olarak 4 sene önce Boeing 787 programına uçak yan pencere ve duvarları, tavan kısmı ve kargo bölmeleri projelerini alarak dahil olduk. Günümüz teknolojisinin getirdiği imkanları en üst seviyede kullanmayı gerektiren bu proje Boeing için olduğu kadar bizim içinde çok büyük önem taşımaktaydı. Özellikle uçağın gövde ve birçok kısmında kullanılan kompozit malzemeler bizim içinde ilkleri beraberinde getirdi. Ürettiğimiz birçok parçada doğru ve güvenilir kompozit malzeme kullanımına özen gösterdik. Bunun sonucunda normalden yaklaşık %20 daha hafif montaj parçaları üretmeyi başardık. Boeing kriterlerine uygun parça üretimi ve montajının çok zor olduğu bu projede ürettiğimiz ve montajı yapılan herbir parçanın Boeing tarafından beğenilmesi beni ve projede görev alan diğer bütün iş arkadaşlarımı çok sevindirdi.


Benim fikrime göre Boeing 787 Dreamlıner uçak sektörü içerisinde yapılan başarılı yenilikler bakımından bir dönüm noktası olarak yerini almıştır. Bunu da şu ana kadar aldığı 840 rekor sipariş ile de göstermiştir. Özellikle verimliliğin arttırılması için gövdesinin kompozitten üretilmesi, üretim ve montajda metal yerine kompozit ağırlıklı malzemelerin kullanılması uçağın ağırlığının azaltılmasında önemli etkenler olmuştur. Havacılık sektöründe artık kompozit malzeme seçimi ve kullanımı büyük önem kazanmaya başlamıştır. Bunun ilk öncüsü olan Boeing Dreamliner’in aynı segmentteki diğer uçaklara göre en önemli avantajı ağırlığının yaklaşık %30 daha hafif olması ve buna bağlı olarak yakıtta %25 tasarruf sağlamasıdır. Boeing 787 bütün FAA sertifikasyon çalışmalarını bitirip onaylarını aldıktan sonra 2011 Eylül sonunda ilk teslimatını Japon ANA Havayollarına yapacaktir.

Son olarak Boeing 787 Dreamliner şu anda kendi segmentinde tek gibi gözüksede, Airbus A350 tipi orta ve uzun menzilli uçağını 2014 yılında ilk teslimatı yapacak şekilde üretime hazırlanmaktadır. Bu segmentteki yarış 2014 yılının ikinci yarısından sonra iyice kızışacak gibi gözüküyor. Her ne kadar 787 Dreamlıner şu anda bir adım önde gibi gözükse de, Airbus’in Boeing’in yaptığı hatalara düşmeden A350’yi zamanında ve gecikmeler yaşanmadan üretmesi bu yarışa kendilerini de ortak edecektir.

www.alaturkaonline.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?