BoJo: ABD ile serbest ticaret anlaşması için eski usul sıkı pazarlık yapacağız

İngiltere’de Muhafazakar Parti liderliğine seçilerek yeni başbakan olan ve “31 Ekim’de ne pahasına olursa olsun Brexit” diyerek Avrupa Birliği’nden (AB) gerekirse anlaşmasız çıkacağını ilan eden Boris Johnson (BoJo), ülkenin yapması gereken en önemli serbest ticaret anlaşmasının AB ile olduğunu söyledi. 

Sky News kanalına konuşan Başbakan Johnson “Yapmamız gereken başlı başına en büyük anlaşma, Manş Denizi’nin öte yakasındaki dostlarımız ve ortaklarımızla kotarmamız gereken serbest ticaret anlaşmasıdır” dedi. 

Pazartesi günü Londra’da Johnson’la biraraya gelen ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Londra’nın kararı o yönde olursa, anlaşmasız Brexit’i Trump yönetiminin coşkuyla destekleyeceğini söylemişti.

Trump’ın İngiltere’nin AB’den başarılı şekilde çıktığını görmek istediğini söyleyen ‘şahin’ danışman, çabuk Brexit için baskı yapıp Washington’ın Londra ile serbest ticaret anlaşmasına varmak için hızla çalışacağını belirtmişti. 

Bununla ilgili “Benim tecrübeme göre Amerikalılar çok zorlu pazarlıkçıdırlar ve biz onlarla muhteşem bir anlaşma yapacağız ve bu iş alemi için fırsatlar sunacak, bilhassa da ABD’deki hizmet sektörü şirketlerine” diyen İngiltere Başbakanı şu vurguyu yaptı:

“Eski usul sıkı pazarlık olacak ama (anlaşmaya) ulaşacağız.”

Başbakanlık yetkilileri, Johnson’ın üç hafta içinde üçüncü kez Trump ile Brexit sonrası dış politika ve ticaret konusunda telefon görüşmesi yaptığını belirtti. ABD’li yetkililerin Downing Sokağı 10 Numara’ya Çin teknoloji devi Huawei ile 5G ağında işbirliği yapmaması için baskı uyguladığı kaydedildi.

Bolton’ın bugünkü Londra programında Ticaret Bakanı Liz Truss , Savunma Bakanı Ben Wallace, Brexit Bakanı Steven Barclay, Maliye Bakanı Sajid Javid ile görüşme vardı.

​Geçen hafta da Truss ve Dışişleri Bakanı Dominic Raab Washington’a gidip Bolton ile biraraya gelmişti. 

BoJo’nun ay sonunda Fransa’da düzenlenecek G7 zirvesinde Brexit ile ilgili ihtilafları AB liderleriyle görüşmesi bekleniyor. 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?