Boston Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nın sonuçları açıklandı

Boston Belgesel ve Kısa Film Yarışması'nın sonuçları açıklandı

Kuzey Amerika’nın ilk Türk belgesel ve kısa film yarışması niteliğindeki Boston Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nın sonuçları açıklandı.

Jüri üyeliklerini Harvard Film Arşivi’nin Direktörü Haden Guest, Phoenix Gazetesi’nin film editörü Peter Keough, Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nin film küratörü Carter Long gibi film konusunda saygın isimlerin yaptığı yarışmada, seyirciler de ”En İyi Belgesel” ve ”En İyi Kısa Filmleri” belirlemek için oy kullandılar. Bu yıl yarışma filmleri, Boston Güzel Sanatlar Müzesi ve Boston Üniversitesi’nin yanı sıra ilk kez Goethe Enstitüsü’nde de gösterildi.

Bu yıl yedincisi düzenlenen ve 36 filmin finalist olduğu yarışmada En İyi Kısa Film Ödülü, yönetmenliğini Serhat Karaaslan’ın yaptığı ”Musa” ve yönetmenliğini L. Rezan Yeşilbaş’ın yaptığı ”Sessiz” (Be Deng) adlı kısa filmler arasında paylaşıldı.

En İyi Belgesel Ödülü ise yönetmen Aysun Bademsoy’un ”Namus” (Ehre) adlı belgeseline verildi. Seyirci ödüllerini, belgesel film dalında yönetmen Hüseyin Karabey’in ”Bir Hayatı Masal Gibi Anlatmak” adlı filmi, kısa film dalında yönetmen Koray Sevindi’nin ”Ekmek” adlı filmi aldı.

Yarışmada bu yıl da özel mansiyonlar verildi. Kısa film dalında özel mansiyona değer bulunan filmler Abdurrahman Öner’in ”Buhar” ve M. Cem Öztüfekçi’nin ”Nolya” adlı filmleri oldu.
Belgesel dalında ise Bülent Öztürk’ün ”Beklemek”, Mizgin Müjde Arslan’ın ”Ben Uçtum Sen Kaldın”, Bingöl Elmas’ın ”Evcilik”, Hüseyin Bulut’un ”Rastgele Orsa”, Savaş Karakaş ve Sibel Goloğlu Mesci’nin ”Son Süngerci”, Ebubekir Çetinkaya’nın ”Yuva” adlı filmleri özel mansiyona değer bulundu. Gelecek yılın yarışma başvurularının 1 Şubat 2013’de başlayacağı öğrenildi.


1964 yılından beri faaliyet gösteren Boston merkezli New England Türk Amerikan Kültür Derneği’nce (TACS-NE) düzenlenen yarışmanın ana sponsorluğunu NewYork Kültür ve Tanıtma Ataşeliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Turkish Cultural Foundation (TCF) ve Türk Hava Yolları yapıyor.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?