Brezilya efsanelerini ikiye bölen lider! Ronaldinho, Rivaldo, Juninho…

Brezilya efsanelerini ikiye bölen lider! Ronaldinho, Rivaldo, Juninho… – Spor Haberleri

1 SKOR DIŞ HABERLER ÖZEL / Efsane Brezilya Milli Takımı’nın oyuncuları ülkedeki seçim sürecinde ikiye bölündü. Aşırı sağ görüşleriyle tüm dünyanın dikkatini çeken başkan adayı Jair Bolsonaro’ya Brezilya’nın Ronaldinho ve Rivaldo gibi yıldız oyuncularından destek yağarken söz konusu futbolculara bir başka efsane isim Juninho Pernanbucano’dan büyük tepki geldi:
2 “O palyaçoya (Bolsonaro) minnettarım. Bize birlikte oturup yemeğimizi paylaştığımız kişilerin günü avantaja çeviren gizli faşistler olduğunu gösterdi. Herhangi bir akraba veya arkadaş fark etmez. Onlar benim evime veya hayatıma giremeyecek.”
3 YÜZDE 46 OY ALDI / Öte yandan Brezilya’da başkanlık seçimlerinin ilk turu gerçekleşti. Anketlerde yüzde 32 oy alması beklenen Sosyal Özgürlük Partisi’nin adayı Bolsonaro’ya oyların yüzde 46’sı giderken rakibi solcu Fernando Haddad yüzde 29’da kaldı. Herhangi bir aday yüzde 50’den fazla oy alarak çoğunluğu sağlayamadığı için ikinci tur seçimler, 28 Ekim’de yapılacak.
4 ‘OĞLUMU BİLE ÖLDÜRÜRÜM’ / Geçmişte Brezilya ordusunda yüzbaşı olarak görev yapan Bolsonaro, yolsuzluk ve suçla mücadeleyle ilgili sert söylemleri sayesinde popüler oldu. Ancak Bolsonaro’nun diktatörlük ve işkence yanlısı açıklamaları, aşırı sağ görüşleri endişe yaratıyor. ABD Başkanı Donald Trump hayranı olduğunu açıklayan Bolsonaro’nun LGBT aktivistlerine karşı nefret söylemi de dikkat çekmiş; 63 yaşındaki politikacı, eşcinsellik yöneliminde olması halinde oğlunu öldüreceğini açıklamıştı. Bolsonaro, bir konuşmasında Afrika kökenli Brezilya vatandaşlarının da hiçbir işe yaramadığını dile getirmiş, üreme konusunda da yetersiz olduklarını söylemişti. Aşırı sağcı politikacı, mizojinist görüşlerini de ifade etmekten kaçınmamıştı.
5 RONALDİNHO VE 18 MİLYON TAKİPÇİSİ / Bolsonaro’nun sözleri Brezilya’da tartışılırken ülkede büyük bir popülerliğe sahip efsane futbolcuların Bolsonaro’yu desteklemesinin sağcı adayın oylarına büyük etkide bulunduğu düşünülüyor. (Sadece Ronaldinho’nun Twitter’da 18 milyon takipçisi bulunuyor. Manchester United kulübünün ise 18.5 milyon)
6 Ronaldinho, Rivaldo, Kaka, Cafu, Felipe Melo, Lucas Moura gibi oyuncular politikacıya desteklerini sosyal medya kanallarından açıkça dile getirirken özellikle hareketli ve rahat sosyal hayatı ile tanınan Ronaldinho’nun aşırı muhafazakar bir adayı desteklemesi spor dünyasını için sürpriz oldu.
7 Ronaldinho, “Daha iyi bir Brezilya için barış, güvenlik ve neşemizi bize geri verecek birini diliyorum. Ben Brezilya’da yaşamayı seçtim ve herkes için daha iyi bir Brezilya istiyorum” derken Rivaldo’nun benzer içerikteki paylaşımını beğenen binlerce kişi arasında Deco, Alisson, Gabriel Jesus ve Claudio Taffarel de vardı.
8 Rivaldo Instagram’daki paylaşımında, “Brezilya’daki gerçek problemler ekonomik kriz, işsizlik, şiddet, sağlık, eğitim ve yolsuzluk. Ama biz bu seçimde cinsiyetçiliği, kadın düşmanlığını, ırkçılığı ve feminizmi tartışıyoruz. Bir şeyi anlayın: Oyunuz bir başkan seçecek, bir baba değil. Bizim sorunlarımızı çözmeli, bize değerleri öğretmemeli” ifadelerini kullandı.
9 Juninho’nun düşünceleri ise şöyleydi: “Çoğu Brezilyalı dikta zamanında insanların işkence görüp öldürüldüğünü bilmiyor. İnsanların askeri darbeleri desteklediğini görmek umut kırıcı. Ordu ülkeyi ve sınırları korumak için vardır Brezilyalıları öldürmek için değil. Eski bir futbolcunun aşırı sağa oy verdiğini görünce kızıyorum. Biz en alt tabakadan geliyoruz, halkın arasında büyüdük. Bunu nasıl unuturuz? Nasıl o tarafta oluruz? Bolsonaro’yu mu destekleyeceksin kardeşim?”

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?