Brunei Darüsselam Sultanı İstanbul’da

Brunei Darüsselam Sultanı Hasan el-Bulkiye Muizziddin Va’dulah, Avrupa birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış eşliğinde İstanbul’un tarihi ve turistik mekanlarını gezdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak Türkiye’de bulunan Brunei Darüsselam Sultanı, Tarihi Yarımadada ilk olarak Sultan Ahmet Camisi’ne geldi.

Cami imamı tarafından karşılanan Brunei Darüsselam Sultanı, Bakan Bağış ile birlikte camiyi gezdi. Ziyaret sırasında Brunei Darüsselam Sultanı’na imam tarafından cami hakkında bilgi verildi.

Buradaki ziyaretin ardından Ayasofya Müzesi’ne Bakan Bağış ile birlikte yürüyerek geçen Brunei Darüsselam Sultanı, yürüyüş sırasında basın mensuplarına Bakan Bağış ile birlikte poz verdi. Yürüyüş sırasında çevredeki turistlerin Brunei Darüsselam Sultanı’na ilgi gösterdiği görüldü.

Brunei Darüsselam Sultanı Hasan el-Bulkiye Muizziddin Va’dulah’a Ayasofya Müzesi’nde müze başkanı Haluk Dursun tarafından bilgi verildi.

Müze ziyaretinin ardından Gülhane Parkı’ndaki İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi’ni de gezen Brunei Darüsselam Sultanı, daha sonra Sultanahmet’teki Yerebatan Sarnıcını da ziyaret etti.

Bakan Bağış, gazetecilere yaptığı açıklamada Brunei Darüsselam Sultanı Hasan el-Bulkiye Muizziddin Va’dulah’ın gezdiği tarihi yerleri çok beğendiğini ve her şeyi çok güzel bulduğunu söylediğini belirtti.

Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından Brunei Darüsselam Sultanı Hasan el-Bulkiye Muizziddin Va’dulah onuruna öğle saatlerinde yemekli Boğaz turu düzenleneceği öğrenildi.

Brunei Sultanı, bir önceki gün de, Beşiktaş’taki Başbakanlık ofisine gitmiş, burada Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü. Sultan, Marmaray projesinin detaylarını, boğazın kenarında, Başbakan’dan dinlemişti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?