Bu da Time’a kapak olsun

Arap Baharı ziyaretleriyle tüm dünyada büyük ilgi uyandıran ve adeta bir ‘kahraman’ olarak gösterilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın giderek yükselen popülaritesi, onu ‘en etkili isimler’ listesine taşıdı. Erdoğan, 2012’de TIME’ın kapağına çıkarsa, pek sürpriz olmayacak gibi görünüyor.

İngiltere’de yayımlanan New Statesman dergisinin her yıl geleneksel olarak yaptığı ‘en etkili 50’ isim listesinde bu yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 11’inci sıradan girdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Barack Obama, General David Petraeus ve Çinli insan hakları savunucusu Ai Weiwei’nin de yer aldığı listede ön sıralarda yer alan Erdoğan, 2010 yılında da ünlü Time dergisinininternet sitesindeki ankette ‘en etkili isim’ olmayı başarmış, aralarında Julian Assange, Mark Zuckerberg gibi isimlerin de olduğu ünlü rakiplerini devirmişti.

Ancak dergi, internet sitesindeki ankete bağlı kalmadığını açıklayarak başbakanı, anketten çıkarmıştı. Time dergisi daha önce de internette “21’inci yüzyılın insanları’nı seçmek için anket düzenlemişti. Türklerin hücumuna uğrayan ankette Atatürk birinci olmuş, buna cevap vermek isteyen Yunanlılar, İngiltere’nin eski başbakanlarından Winston Churchill’i oylamaya başlamıştı.

DIŞ BASIN ÖVE ÖVE BİTİREMEDİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Arap Baharı’ ziyaretleri sadece Orta Doğu’da değil, tüm dünyada etkili oldu. Fransız dergisi Le Monde’un yaptığı Erdoğan analizi, başbakanın liderprofilini gözler önüne seriyordu. Alain Frachon’un yazdığı makalede Erdoğan, ”Ortadoğu’daki en etkili yöneticilerden biri” olarak gösterilirken siyaset konusundaki yeteneğinin gizemini koruduğu belirtildi.

İngiliz Independent gazetesi de aynı hafta Erdoğan’ın Arap lideri olma arayışında olduğundan bahsederek başbakanın İsrail’e negatif tutumunun Arap dünyasının gözünde cazibesini arttırdığını yazdı.

Övgülerin ardı arkası kesilmedi. Dış basında yankı bulan ziyaretler, Erdoğan’ın gücü ve yetkisinin ne kadar etkili olduğunun altını çizdi. En iddialı ve en büyük söylemse Time gazetesinden geldi. The Times, Erdoğan’ın Atatürk’ten sonra gelmiş geçmiş en iyi lider olduğunu yazarak başbakanın kitleler üzerindeki derin etkisini ve önlenemez yükselişini ortaya koydu.

VE BUGÜN…
Geçtiğimiz yıl internet anketinde birinci olan ancak listeden çıkarılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün tüm dünyanın gözdesi bir lider konumundayken Time’ın ‘en etkili 100 isminde’ zirveye oynuyor. Yani… Bugün New Stateman dergisi, yarının sinyallerini veriyor aslında. 2012’de Erdoğan, Time dergisinde tıpkı Atatürk gibi kapak olursa bu, kimse için şaşırtıcı olmayacak. Altında yazacak olan ifade ise şimdiden belli: “Erdoğan, Person of the Year’. (Yılın kişisi Erdoğan.)

Ahaber.com.tr

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?