Bu haberi okumadan Green Card başvurusu yapmayın

Bu Haberi Okumadan Green Card Basvurusu Yapmayin

Bu haberi okumadan Green Card başvurusu yapmayın. ABD’de yaşayabilmek için Green Card (Yeşil Kart) başvurusunda bulunup dolandırıcıların tuzağına düşenlerin sayısı artıyor.

Bu haberi okumadan Green Card başvurusu yapmayın

ABD’de yaşayabilmek için Green Card (Yeşil Kart) başvurusunda bulunup dolandırıcıların tuzağına düşenlerin sayısı artıyor. Bursa’da bir radyoloji uzmanı doktor, arkadaşının uyarısı ile 880 dolar dolandırılmaktan son anda kurtuldu.

ABD hükümeti, Amerikan nüfus ve kültürünü çeşitlendirmek amacı ile her yıl çekilişle 50 bin civarında kişiye çekilişle Green Card veriyor. 2005 yılından beri Green Card başvuruları internet üzerinden alınıyor. Ancak formların İngilizce olması, tüm başvuru bilgi ve fotoğrafların bir kerede sisteme giriş yapılmasını gerektirmesi sebebiyle başvuranlara yardımcı olmak amacıyla birtakım siteler devreye giriyor.


Green Card çekilişlerini fırsat bilerek başvuruda bulunan insanları dolandırmaya çalışanlar, çok sayıda insanın parasını ve zamanını gasp ediyor.

Özellikle internete dadanan dolandırıcılar, Green Card almak isteyenlerin adına form doldurmak bahanesiyle para talep ediyor. Ardından ‘Green Card başvurusu onaylandı‘ denilerek kişi başına 880 dolar isteniyor.

Dolandırıcıların tuzağına düşen son isim Bursa’da özel bir hastanede görev yapan radyoloji uzmanı Dr. Kemal Serçe oldu. Serçe, 2 yıl önce internet üzerinden Green Card almak için başvuruda bulundu. Kendisine destek sağlayacak siteye 60 lira ödeme yaptı. Geçtiğimiz günlerde kendisine bir mail geldi. Green Card çekilişini kazandığının belirtildiği mailde, bir hesaba 880 dolar yatırılması istendi.

Dolandırılmaktan endişe eden Dr. Serçe, ABD’de yaşayan Green Card sahibi bir dostunu arayarak durumu anlattı. Arkadaşının, “Size gönderilen bu mail dolandırıcılardan gelmiş. Green Card kazanan kişilere bilgiyi posta ile gönderiyorlar. Sakın bu maillere kanıp para göndermeyin” uyarısı ile dolandırılmaktan son anda kurtuldu.

Green Card başvurusunda dikkat edilecek hususlar

Amerikan Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü, Green Card çekilişi konusunda dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıraladı:

-Göçmenlik kurasını kazandığınıza dair bildirimler, elektronik posta yoluyla gönderilmemektedir. ‘Green Card ya da göçmen vizesi kazandınız‘ konulu elektronik postalar gerçek değildir. Çekilişe katıldığınızda size verilen takip numarası ile başvurunun sonucunu kontrol edebilirsiniz. Başvuruyu özel bir şirket ya da kişi aracılığıyla yaptıysanız lütfen aracınızdan başvuru takip numaranızı talep ediniz.

-“www.dvlottery.state.gov”, Green Card çekilişine başvurmak için tek resmi web sitesidir. Başvuru tamamen ücretsizdir.

-Sadece uzantısı “gov” olan elektronik posta adresleri Amerikan Hükümetine aittir. Uzantısı “com”, “net” olan hiçbir elektronik posta adresi ABD Dışişleri Bakanlığı’na ya da ABD Büyükelçiliği’ne ait değildir. Lütfen size ulaşan elektronik posta adreslerinin sonundaki uzantılarına dikkat ediniz.

-Bazı şirketler web sitelerinde ve elektronik postalarda Amerikan bayrağı, ABD Dışişleri Bakanlığı logosu ya da Amerikan Hükümetine ait bir bina resmi koyarak sizi yanıltmaya çalışabilirler. Lütfen bu tür elektronik postaları dikkate almayınız. Sahte olan bu web siteleri ücretsiz olan işlemler için para talep edebilirler.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?