Bu kızlar şeytanın uşakları

Rusya’da 4 Mart başkanlık seçimleri öncesinde ülkenin en büyük Ortodoks Hıristiyan tapınağı başkent Moskova’daki Kurtarıcı İsa katedraline baskın düzenleyerek “Meryem ana bizi Putin’den kurtar” diye şarkı söyleyen “Pussy Riot” kız grubunun davası dini ve siyasi krize dönüşmeye başladı.

Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kiril eylemci kızlara “Şeytanın uşakları” tanımını yaparken, Putin karşıtı muhalet kızları savunmak için gösteriler başlattı.

21 Şubattaki kilise baskını ardından gözaltına alınan “Pusy Riot” grubundan üç kız Nadejda Tolokonnikova, Mariya Alyohina ve Yekaterina Samutseviç, kamu düzenini bozdukları gerekçesiyle 7 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya. Kızlar özür dilemediği ve tövbe etmediği için davacı olduklarını açıklayan Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kiril, “Onlar şeytanın uşakları. Kutsal kiliseye dalarak yaptıklarıyla bizi şeytan adına sınamak istemişlerdir. Toplumumuzda onları savunan seslerin yükselmesi de ayrı bir günah. Ülkemizde iblisin uşağı bu kızları savunan varsa geleceğimiz yok demektir. Kilise yasaların öngördüğü biçimde cezalandırılmalarını talep ediyor” dedi. 31 Mart günü, Pussy Riot kızlarının serbest bırakılması için Moskova’da yeni bir eylem gerçekleştirilecek. Otobüslerle şehir turuna çıkacak muhalefet “Asıl iblis sizsiniz” sloganları atacak. . (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?