Bu Köşk 3 yılda halkın 128 milyon lirasını yuttu!

CHP’li A. İhsan Köktürk’ün soru önergesi, bakım, onarım ve yenileme ödeneği olarak Çankaya Köşkü’ne son 3 yılda 128.3 milyon lira ayrıldığını ortaya koydu. Halen oturulmayan Köşk’ün restorasyon çalışmalarıyla Cumhurbaşkanı’nın eşi Hayrünnisa Gül bizzat ilgileniyor.

Oturulmayan Köşk’e 128 milyon TL bakım ödeneği

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk’ün Çanka Köşkü’ne ayrılan ödenekle ilgili olarak verdiği soru önergesini Cumhurbaşkanı Genel Sekreter Vekili M. Emin Kuz’un bilgi notuyla yanıtladı.

Dışişleri konutunda oturuyor
Bakan Şimşek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün göreve başladıktan itibaren sözü edilen bakım onarım ve yenileme yatırımları için 2008 yılında 31 milyon 765 TL, 2009 yılında 38 milyon 318 TL, 2010 yılında 58 milyon 329 TL bütçe ayrıldığını bildirdi. Bilindiği gibi 2009’dan bu yana Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Köşkü yerine Dışişleri Bakanlığı Konutu’nda oturuyor.

Davutoğlu’nun kirası 39 bin lira
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun MHP Milletvekili Ural’ın soru önergesine verdiği yanıt, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Çankaya Köşkü’ne taşınmaması ve Dışişleri Konutu’nda ikamet etmesi nedeniyle, Davutoğlu için kiralanan yeni Dışişleri Konutu için 1.5 yılda 702 bin TL kira ödendiğini ortaya koymuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, önergeye verdiği yanıtta, “Bu itibarla, halihazırda Dışişleri Bakanlığı Konutu olarak kullanılmakta olan ’Kırlangıç Sokak No: 32 Gaziosmanpaşa’ adresinde bulunan müstakil bina, 15 Temmuz 2009 tarihinde aylık 39 bin TL kira bedeli üzerinden iki yıl süreyle kiralanmıştır” demişti. Bakan Davutoğlu’nun oturduğu yeni Dışişleri Konutu’nun kira sözleşmesinin ise 15 Temmuz 2011’de sona ereceği açıklanmıştı.

Turkiye Haber Ajansi

Kemal Girgin

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?