Budapeşte Kispest’e Mustafa Kemal Atatürk Parkı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün isminin, Budapeşte’de bir parka verilmesi için teşebbüste bulunuldu.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin 19. ilçesi Kispest’in Belediye Meclisi’ne sunulacak teklifin bu hafta içinde yapılacak oylamada kabul edilmesi durumunda, buradaki parkın adının “Mustafa Kemal Atatürk” olacağı açıklandı. Kispest ilçesinden Macaristan Parlamentosu’na girmeyi başaran ve geçen yıl Peşte Valiliği’ne getirilen Richard Tarnai, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kispest ilçesinin İstanbul’un Pendik ilçesinin kardeş şehri olduğunu anımsatarak, geçen ay Pendik’e yaptığı ziyaretin ardından Kispest Belediye Meclisi’ne böyle bir teklifte bulunduğunu söyledi.

Meclis üyelerinin sıcak baktıkları teklifin bu hafta görüşülerek karara bağlanacağını ifade eden Tarnai, “18 üyeli belediye Meclisi’nde 11 üye bizim partiden. Teklifin geçmesine kesin gözüyle bakıyorum” dedi.. (Hürriyet)

1 YORUM

  1. Atatürk’e ”katil” diyen bazı Budapeşte’deki Yunanlar ve Ermeniler protesto etmeye başladı. Olabilir ki parkın ismi değişecek ve heykel de yerinden kaldırılacak. Bundan fazla haber iki gün sonra olacak. İsterseniz bununla ilgili Macarca yazılmış makaleleri editörlüğünüz için çevirmeye hazırım. Maalesef Macar vatandaşlarının çoğu Atatürk’ün kim olduğunu bilmiyor ve protesto edenlere kolayca inanabilir. Saygılarla P.F. Macaristan’dan

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?