Bugün ABD seçimleri öncesi en kritik gün

Bugün ABD seçimleri öncesi en kritik gün

Amerikan başkanlık seçimlerinde en önemli viraja bugün girildi. Toplam üç defa televizyonlarda tartışma programına çıkacak olan Başkan Barack Obama ile Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney, kozlarını paylaşacak.

Colorado eyaletinin Denver şehrinde bugün New York saati ile akşam 7:00 de başlayacak olan tartışma programı Amerika’nın gelecek dört yılda hangi partinin adayının yöneteceğine dair ilk izlenimi vermesi açısından büyük önem taşıyor. Amerikan seçmenlerinin önemli bir kısmı başkan adaylarının televizyon tartışmalarında gösterdiği performansa göre karar veriyor. Obama ile Romney bir süredir televizyonda yapacakları tartışma programı için hazırlanırken, Cumhuriyetçi adayın özellikle ekonomi ile işsizlik sorunları üzerinde durması bekleniyor. İç politikanın ağırlıkla tartışılacağı programda Obama’nın rakibine göre üstün yönü ise sosyal konular ile orta sınıfın güçlendirilmesi geliyor.

Obama ile Romney, 16 ve 22 Ekim tarihlerinde yine ekranlarda karşı karşıya gelecek. Başkan Obama, tartışma programına hazırlanabilmek amacıyla pazar günü Nevada’ya gitti. Burada kurmayları ile muhtemel sorulacak sorular üzerinde çalışan Obama’ya Senatör John Kerry de yardım ediyor. Obama’nın yeniden seçilmesi durumunda Kerry’in ismi Hillary R. Clinton’dan boşalacak olan Dışişleri Bakanlığı için geçiyor. Obama’nın yarınki tartışmaya Romney’in 1994’deki senatörlük yarışından bugüne kadar siyasi rakipleri ile yapmış olduğu tartışmaları izleyerek hazırlandığı öğrenildi.

Romney ise Obama’nın karşısına çıkmadan önce partinin Ohio Senatörü Rob Portman ile prova yapıyor. Pazar günü tartışma programının yapılacağı Denver şehrine gelen Romney, özellikle ekonomi ile işsizlik konularında Obama’yı köşeye sıkıştırmaya çalışılacağı tahmin ediliyor.

Siyasi uzmanlar hem Obama’nın hem de Romney’in birbirleri ile atışmaları yerine halka seslenip başkan olmaları durumunda sorunlarına nasıl çare üreteceklerine dair programlarını açıklamalarını tavsiye ediyor.

Obama’nın mı yoksa Romney’in mi tartışma programından galip çıkacağına dair yapılan ankette ise Başkan’ın rakibine oranla üstün geleceğine inanların yüzdesi bir hayli fazla. Tartışma da Obama’nın üstün geleceğine iananların oranı yüzde 59 iken Romney için aynı durumu savunanların yüzdesi 34 olarak belirlendi.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?