Bugün Amerika’nın Bağımsızlık Yıldönümü

amerikanin bagimsizlik yildonumu

Amerikalılar bugün “Bağımsızlık Günü”nü kutluyor.

Bağımsızlık günü, Amerika Birleşik Devletleri’nin doğum günü olarak bilinir ve her yıl 4 Temmuz günü kutlanır.

Amerika’nın kurucuları 4 Temmuz 1776 tarihinde İngiltere Kralllığı’ndan ayrılarak bağımsızlıklarını ilan etmişti.

Bağımsızlık günü Amerika’da her yıl piknikler, geçit törenleri ve konserlerle kutlanıyor. Geceleriyse kutlamalar büyük kentlerin yanı sıra neredeyse her kent ve kasabada havai fişekler ve konserlerle devam ediyor.

4 Temmuz Günü, çoğu yer Amerikan bayraklarıyla dekore edilir. ABD Bayrağı’ndaki 13 çizgi,bağmsızlığını ilan eden 13 koloniyi temsil eder. Bayraktaki 50 yıldız ise ABD’nin 50 eyaletini sembolize eder.

Bağımsızlığının 244’inci yıldönümündeki kutlamalar çerçevesinde Başkan Donald Trump yönetimi, 4 Temmuz Bağımsızlık Günü’nde başkent Washington’da son zamanların en büyük havai fişek gösterisini düzenlemeyi planlıyor. Yönetim bu kararı, yerel yetkililerin Corona virüsü salgını kaygılarına rağmen aldı.

İçişleri Bakanı David Bernhardt, 10 bin havai fişekle yapmayı planladıkları gösteriyi “yakın tarihin en büyük havai fişek gösterisi” olarak tanımladı.

Bernhardt ayrıca, Savunma Bakanlığı tarafından, ‘’daha önce görülmemiş türde’’ bir uçuş gösterisinin düzenleneceğini söyledi. İçişleri Bakanı, “Başkan Trump’ın Amerika’ya Selamı’’ adlı etkinliğin, ‘’üniformalı kadın ve erkeklerimize yönelik vatansever bir saygı ifadesi olacağını” belirtti.

İçişleri Bakanlığı havai fişek gösterilerini izlemeye gelecekler için 300 bin maske temin edileceğini açıkladı. Ancak etkinlikte maske takma zorunluluğu bulunmuyor. Bernhardt, başkentte 4 Temmuz gösterilerini izlemek için toplananların sosyal mesafeyi koruma ve maske kullanma konusunda teşvik edileceklerini söylemekle yetindi.

Başkan Trump’ın da Beyaz Saray’da bir konuşma yapması planlanıyor.

Washington, D.C. Belediye Başkanı Muriel Bowser, Trump yönetiminin gösteri planlarını, salgın gerekçesiyle alınan mevcut sağlık önlemlerine uymadığını söyleyerek eleştirdi.

“Bunun İçişleri Bakanlığı’nın özel bir etkinliği olduğunu biliyoruz. Onlarla görüştük ve bunun Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Sağlık Bakanlığı uyarılarıyla örtüşmediğini aktardık” diyen Bowser, etkinliğin federal mülkiyet üzerinde düzenleneceğini dolayısıyla kendisinin müdahale etme şansının olmadığını belirtti. Bowser ayrıca, başkent sakinlerine, kalabalık ortamlardan kaçınmaları ve 4 Temmuz kutlamalarını evlerinin yakınında yapmaları çağrısında bulundu.

ABD’de New York dahil diğer birçok kentteyse havai fişek gösterileri Corona virüsü salgını ve kalabalıkların toplanmasının getirdiği kaygılar nedeniyle iptal edildi. Ayrıca Güney Florida, Güney California ve Teksas eyaletinin Körfez kıyıları gibi bazı bölgelerdeki popüler plajlarda da 4 Temmuz kutlamaları yasaklandı.

Trump’tan Maskesiz 4 Temmuz Kutlaması

 

ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin Bağımsızlık Günü kutlamalarının başlangıcını Cuma gecesi Güney Dakota eyaletindeki heykelleriyle ünlü Rushmore Dağı’nda yaptı. Başkan Trump, burada düzenlediği ve Corona virüsü salgınına rağmen maske takmanın zorunlu olmadığı mitingde destekçilerine seslendi.

Trump yaptığı konuşmada ”çocukların okullarda kendi ülkelerinden nefret etmeleri yönünde eğitim aldıklarını” söyledi ve ”Amerika’nın yaşam tarzını korumak için solun radikal saldırılarına son verilmesi” gerektiğini belirtti.

Trump, siyah Amerikalı George Floyd’un Minneapolis şehrinde polisin gözaltı sürecinde hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protestolara da değindi. Donald Trump, bu gösterilerin Amerika’da hükümetin temellerini tehdit eder duruma geldiğini öne sürdü.

Trump ülkede son günlerde İç Savaş döneminde ırkçı uygulamalarıyla bilinen komutanların heykellerinin yıkılmasına karşın kendisinin “Amerika’nın Kahramanları Ulusal Bahçesi” adıyla bir park yapılması talimatı verdiğini ve burada Amerika’nın yaşamış en büyük kahramanlarının heykellerinin olacağını söyledi.

Başkan Donald Trump’ın miting süresince maske takmadığı gözlendi. Başkan gibi kalabalığın büyük bir kısmının da maske takmamaları dikkat çekti. Ayrıca miting sırasında sosyal mesafe kuralına da dikkat edilmedi. Uzmanlar bu sebeple mitingin, Corona virüsün çok sayıda kişiye bulaşmasına neden olmasından endişe ettiklerini dile getiriyorlar.

Trump konuşmasında Rushmore Dağı’nda heykelleri bulunan eski Amerika Başkanları George Washington, Thomas Jefferson, Abraham Lincoln ve Theodore Roosvelt’e de tek tek değindi.

Trump, bu başkanların vatanseverliklerine vurgu yaptı. Başkan Trump konuşması sırasında Amerika’daki yerlilerin heykellerin bulunduğu bölgeyle ilgili hak taleplerineyse değinmedi.

Trump ülkede devam eden sosyal olaylar ve gösterilerin ülkenin hem sosyal yapısı hem de adalet sistemine zarar verebileceğini söyledi.

Başkan Trump ayrıca daha önce de seçim vaadi olan Meksika sınırına duvar örme projesinden bahsetti. Kalabalık tarafından bu konudaki sözleri alkışlarla karşılandı.

Trump’ın konuşmasının ardından heykellerin de bulunduğu Rushmore Dağı’nda havai fişek gösterisi düzenlendi. Bölgenin ormanlık olması ve yangın tehlikesi oluşturacağı gerekçesiyle 10 yıldır burada havai fişek gösterilerine izin verilmiyordu.

Çevre örgütleri ve bazı Demokrat siyasetçiler de bu alanda havai fişek gösterisi düzenlenmesine doğal alana zarar vereceği gerekçesiyle karşı çıktılar.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?