Bugün Labor Day – Emek Günü

ABD’de yaz ve tatil sezonu bugün sona eriyor. Ülkede her yıl Eylül ayının ilk Pazartesi günü ”Emek Günü (Labor Day)” nedeniyle resmi tatil olarak belirlenmiş durumda.

Milyonlarca Amerikalı yoğun sonbahar ve kış sezonu öncesi son tatillerini yapıyor.

Bütün ülkede bugün bütün federal ve yerel resmi kurumlar kapalı olacak. Posta İşletmeleri de bu hafta sonu posta dağıtmıyor. Wall Street ve diğer tüm piyasalar da bugün tatil yapacak. New York Belediyesi de vatandaşları Labor Day’deki bazı uygulamalar konusunda uyardı. Buna göre, New York’ta Salı sabahına kadar çöpler toplanmayacak. Yol kenarlarındaki parkmetreler ile temizlik saati yasakları ise Pazartesi günü uygulanmayacak.

1894 yılından bu yana tatil

Labor Day, İşçi sendikalarının çalışanlara bir günlük bayram isteğinin kabul edilmesiyle 1882 yılından beri kutlanıyor. 1894 yılında çıkarılan bir kanunla, federal bayram olarak kutlanmaya başladı.

“Labor Day” dünyadaki 1 Mayıs işçi bayramlarının aksine, başlangıçtaki politik talebinin de dışına çıkarak günümüzde tamamen kültürel bir güne dönüşmüş durumda. Çoğu kişi için hafta sonu tatilini 3 güne çıkaran bir dinlenme günü.

Bugün aynı zamanda, NCAA Kolej Futbolu ve Amerikan Futbol sezonunun başlangıcı. NCAA’da ilk maçlar “labor day” hafta sonunda oynanıyor. NFL Amerikan Futbol Liginde ise sezonun ilk maçları ‘labor day’den sonraki ilk Perşembe günü oynanıyor.

Yine New York’un en büyük kültür yürüyüşü de Labor Day günü gerçekleştiriliyor.

Brooklyn’de gerçekeleştirilen “West Indian Parade” adlı yürüyüşe her yıl yaklaşık 4 milyon kişi katılıyor.

Sendikalara destek azalıyor

İşçi Sendikaları ise Başkan Barack Obama’dan istediklerini alamadıkları için hayal kırıklığı içerisinde. Birleşmiş Transit Birliği Başkanı Larry Hanley, “Başkan Barack Obama büyük kampanya yaptı fakat küçük yönetiyor” diyor.

İşsizlik rakamları %9 seviyesinde seyrini sürdürürken emek örgütlerine olan halk desteği de azalıyor.
Gallup’ın yaptığı son bir ankete göre Amerikalıların %52’si sendikaları onaylıyor. Geçtiğimiz yıllarda bu oran %70’lerin üzerindeydi. Gallup’a göre partizan siyasi tartışmalar halkı emek örgütlerine de soğuttu.

Demokratların %78’i sendikaları desteklerken, Cumhuriyetçilerin %26’sı emek örgütlerinin arkasında. İki grup arasında 52 birimlik bir fark bulunuyor. Geçtiğimiz yıl bu 37 birimdi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?