Burhan Doğançay’ın tablosu 130 bin dolara satıldı

Burhan Doğançay'ın tablosu 130 bin dolara satıldı

 

Burhan Doğançay’ın ‘Walls 70 ( Five)’ adlı tablosu, Chicago’da bulunan Susanin’s müzayede şirketinin düzenlediği müzayedede 130 bin dolara alıcı buldu.

1 Aralık’ta düzenlenen ve Pablo Picasso, George Braque, Keith Haring, Marc Chagall, Milton Avery ve Paul Jenkins gibi ressamların eserlerinin de satışa sunulduğu müzayedede, Burhan Doğançay’ın 1970 tarihli ‘Walls 70 ( Five)’ isimli tablosu, 20 bin dolar açılış fiyatı ile satışa kondu. 19 kez pey alan eser, 130 bin dolara satıldı.

Müzayede şirketi, tabloyu bir “Avrupalı” nın satın aldığını açıkladı.

Burhan Doğançay kimdir? 

1929 yılında dünyaya gelen sanatçı, sanat eğitimini ilk olarak babası, tanınmış ressam Arif Kaptan’dan aldı.

Ankara Üniversitesi’nde hukuk eğitimi almasının ardından 1955’te Paris’te ekonomi doktorası yapan Doğançay, Paris’te okuduğu yıllarda La Grande Chaumiere’de resim çalışmalarına katıldı ve kariyerini bu konuda şekillendirmeye karar verdi.

1961’de 22. Devlet Resim ve Heykel Sergisi’ne beş resmi kabul edildi.

1962 yılında New York’a gelen Doğançay, New York duvarlarıyla ‘’Duvarlar’’ serisine başladı.

1975’te ise 114 ülkeyi kapsayan “Dünya Duvarları” fotoğraf projesine başlayan Doğançay 1982’de bu projenin ürünlerini, Paris’te Georges Pompidou da “Fısıldayan Duvarlar” adı ile ilk kez sergiledi.

1983’te Fransa’nın ünlü halı merkezi Aubusson’da, sanatçının tasarımları duvar halısı olarak dokunmaya başlandı.

1986’da büyük bir onarım geçiren Brooklyn Köprüsü’nün 19 adet büyük boy fotoğrafı, 1998’de New York kentinin 100.yıl kutlamalarında JFK Uluslararası Havaalanı’nda iki yıla yakın bir süre sergilendi. Daha sonra bu fotoğraflar ‘’Walls of the World’’ adı altında kitap olarak yayınlandı. 

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?