Bursa’ya teknoloji merkezi

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin projelerinden olan “Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi” pazar günü açılacak.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde 2 bin 500 metre karelik alanda hizmete girecek ve Türkiye’nin en kapsamlı bilim merkezi olma özelliğini taşıyan merkezin açılışını, 21 Ekim Pazar günü Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün gerçekleştireceği kaydedildi.

Merkezin, “bilimin serüvene dönüştüğü yer” sloganıyla Türkiye’ye model olması hedeflendiği belirtilen açıklamada, “Bursa Kültür A.Ş. tarafından yürütücülüğü üstlenilen Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin hazırlık aşamalarında ASTC, ECSITE ve NAMES gibi Uluslararası Bilim Merkezleri birliklerine üye olundu ve yıllık toplantılarına katılım sağlandığı ve 14 yabancı ve 15 yerli bilim merkezi ziyaret edildi ve analizler sonucunda çalışmalar tamamlandı” ifadeleri kullanıldı.

Özel tasarım galerileri ile 150’ye yakın deney düzeneği, beyin mühendisliği, robotik, elektrik-elektronik atölyelerinin bulunduğu merkezde, hafta sonları mucitler akademisi kampı, bilim kulüpleri, bilimsel söyleşiler ve şovlarla geleceğin bilim adamlarının merak ettiği tüm soruların cevabını bulabilecekleri mekan olarak hazırlandığı bildirildi.

Bu arada, merkezin açılışı için hazırlıklar sürerken merkezi temsilen bir heyetin, dünyanın en büyük bilim merkezleri çatı organizasyonu olan Bilim ve Teknoloji Merkezleri Birliği’nin (ASTC) ABD’nin Ohio kentinde düzenlenen yıllık toplantısına katıldığı belirtildi.

BTM Proje Danışmanı ve Bursa Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ın toplantıda proje hakkında sunum yaptığı, Türkiye’deki TÜBİTAK aracılığıyla yürütülen bilim merkezi projeleri konusunda da bilgi verdiği ifade edildi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?