Bush’un Darfur ihmali

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son günlerde artan terör olayları ve sınır ötesine yapılan operasyonla ilgili önemli açıklamalar yaptığı dün geceki AK Parti İstanbul İl Başkanlığı iftar yemeğinde Eski Başkan George Bush’la yaşadığı ilginç bir anısını anlattı.

Programda konuşan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin Somali’ye yaptığı yardımların önemine değindikten sonra Batılı ülkelerin bölgeye olan ilgisizliğinden yakındı ve Başkan Bush’un Darfur konusundaki duyarsızlığını gösteren bir anektodu aktardı.

ABD’nin eski Devlet Başkanı George W. Bush ile yaptığı bir görüşmeden de bahseden Erdoğan, “Daha önce Darfur’a gitmiştim. O kamp da aynen benzer kamptı. O kamp bu kamptan daha iyiydi. Bir jiletle 3 sünnet yapıldığını gördüm. Hijyen söz konusu değildi. Ertesi günlerde ABD ziyaretim vardı. Bush ile görüşmemde ABD Başkanı ‘Darfur’a gitmişsin tebrik ederim’ dedi. Ben de ‘ABD yardım etmemiş’ dedim. Bunun üzerine Bush, Darfur’a 800 milyon dolar gönderdiğini söyledi. Darfur Valisi’ne sorduğumda ise, ‘Hiçbir yardım gelmedi’ yanıtını verdi. İşini kontrol etmeyen patronlar gibi. Gönderdin de, kime gönderdin? Nereye harcandın? Böyle bir şey yok. Giden paralar zırhlı arabalara harcanıyor. Buraya Türk’ün eli farklı uzanacak. Bir numaralı sorun güvenlik. İç barış için bir çalışma başlatacağız. Seyyar Hastane kuruyoruz ama kalıcı hastane de kuruyoruz.” diye konuştu. (USASABAH)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?