Büyük Biraderler

Dünya BBG evine döndü: ABD ile dış temsilcilikleri arasındaki gizli yazışmaları yayınlayarak üne kavuşan WikiLeaks’in patronu Julian Assange bu sefer de “Casusluk Dosyası”nı açtı. Assange, Batılı ülkelerin tüm dünyaya ihraç ettiği “kitlesel gözetleme sistemleri” yüzünden yerkürenin tam bir “Biri Bizi Gözetliyor” evine döndüğünü söyledi ve ekledi: Telefonunuz varsa öpülüyorsunuz “Yayınladığımız belgelerin ortaya koyduğu tablo bir Hollywood filmine benziyor. Ancak Batı istihbaratına çalışan şirketlerin yarattığı kitlesel dinleme sistemleri tamamen gerçek. Eğer cep telefonunuz varsa, e-mail adresi kullanıyorsanız o zaman öpülüyorsunuz demektir.” Assange belgelerden bazılarının Arap ülkelerindeki yağmalardan çıktığını belirtti

İNGİLTERE’nin başkenti Londra’da basın toplantısı düzenleyen WikiLeaks’in patronu Julian Assange (40) önde gelen Batılı ülkelerin tüm dünyaya ihraç ettiği yazılımlarla cep telefonu ve bilgisayar kullanan herkesin izlendiğini iddia etti. Avustralyalı eski hacker, birçok ülkede faaliyet gösteren 160 şirketin telefonları takip aracı olarak kullanabildiğini, mesajları okuyabildiğini ve görüşmeleri de dinleyebildiğini kaydetti. Assange, “diktatörlere de demokratik ülkelere de casusluk sistemleri” satan ülkelerin başında ise ABD, İngiltere, Avustralya, Güney Afrika ve Kanada’nın geldiğini söyledi.

Bütün bu şirketlerin yürüttüğü yasadışı faaliyetlerin sonucunda “totaliter gözetim rejimlerine” doğru yol aldığımızı savunan Julian Assange, açtıkları “Casusluk Dosyası”nı ise bu “kitlesel gözetleme endüstrisine kitlesel bir saldırı” olarak tanımladı.

Türkiye’den de bir şirket var

WikiLeaks’in sitesinde yayınlanan listede Türkiye’den de bir şirketin adı geçiyor. 2011 eylül ayında kurulan ve “kişisel e-postaları izleyebilen DPI ve yasal takibat teknolojileri” konusunda uzman olan şirketin merkezi İstanbul’da.Bir kısmına Arap ülkelerinde yaşanan yağmalamalar sonucunda ulaşılan belgelerden biri Fransız şirketi Amesys’in faaliyetlerini anlatıyor. Buna göre Libya’da Muammer Kaddafi, şirketin sattığı sistemler sayesinde muhalifleri izletmiş. Eski rejimin bu şekilde izlettiği sürgündeki muhalifleri taciz ettiği ve hatta öldürdüğü sanılıyor. AFP’ye konuşan Amesys yetkilileri ise 2003’ten sonra Libya’ya ticaret ambargosunun olmadığını ve birçok uluslararası şirketin Kaddafi’yle iş yaptığını belirterek “Biz mal sattık ancak bunların kullanımı konusunda kontrol yetkimiz yoktu” dedi.

10 yılda dev bir sektör oldu

JULIAN Assange 10 yıl kadar önce sadece ABD ve İngiltere’deki bazı istihbarat servislerine ve büyük oranda yeraltından çalışan casusluk şirketlerinin bugün devasa bir uluslararası sektör oluşturduğunu söyledi. Eski WikiLeaks sözcülerinden, Washington Üniversitesi’nde bilgisayar uzmanı olan Jacob Appelbaum ise “Bu belgelerde gördüğümüz sistemler, Stasi’yi (eski Doğu Alman gizli servisi) bile kıskandıracak cinsten. Batılı ülkeler bu sistemleri Suriye, Libya, Tunus ve Mısır gibi ülkelere satıyor ve onlar da insanları avlamak için kullanıyor” diyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?