Büyük göç alarmı

SURİYE’de yönetim halka yönelik askeri operasyonları artırırken, Türkiye’ye mülteci geçişinde hızlı bir artış oldu. 24 saatte Suriye ordusundan bir generalin de aralarında olduğu binin üzerinde kişi Türkiye’ye sığındı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Suriye sınırına yakın illerin valilerinden kapasite envanteri çıkarmaları istendi.

Dışişleri Sözcüsü Selçuk Ünal, “Kaçışlar artmış durumda. Kaçan Suriyeli vatandaşların sayısı her geçen gün artmaktadır. Dün (önceki gün) itibariyle bu sayı 13 bin 700 idi, bu sabah (dün) itibariyle toplam olarak 14 bin 700. Bunlardan 14 bin 200’ü Hatay kamplarında bulunuyor” dedi. Türkiye’ye sığınan generallerin sayısı ise 7’ye yükseldi.

SURİYE’DE İÇ SAVAŞ TEHLİKESİ / FOTO GALERİ

Suriye’nin muhalif gruplar ve vatandaşlar üzerindeki baskısı sonucu sınır geçişindeki artış üzerine İçişleri Bakanlığı bölge valilerinden kapasite envanteri çıkarmasını istedi. Valilerden gelmesi muhtemel mülteciler için hazırlıklı olunması istenirken spor salonu, konuk evi, öğretmen evi gibi barınma yerleri kapasitesi ile sağlık ekip ve ekipmanlarının kaç kişiye hizmet verebileceği gibi bilgiler talep edildi.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Suriye’den kaçanlar için Hatay’da kurdukları 7 çadırkentte 14 bin kişiyi misafir ettiklerini söyledi. Akar, bu sayının ilerleyen günlerde 500 bine tırmanmasının öngörüldüğünü, buna göre de hazırlıklarını yaptıklarını kaydetti. BM Genel Sekreter Ban Ki-Mun’un yardımcısı Valeri Amos, hafta sonu BM ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) teknik yardım tespit heyetinin Suriye’ye gideceğini söyledi. (AA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?