Büyük Taarruz; Hatırlattıkları, Atatürk, Topal Osman ve Giresun Uşakları

Ayse Sebnem Sari Onerbay Buyuk Taaruz

Ünlü Halkla İlişkiler Hocası Ayşe Şebnem Sarı Önerbay da yazılarıyla Alaturka’da . İlk yazısı “Büyük Taarruz; Hatırlattıkları, Atatürk, Topal Osman ve Giresun Uşakları ” Kaçırmayın..

26 Ağustos 1922 Büyük Taarrruz Başladı.. Büyük bir yıldönümü, büyük bir dönüm noktası..

Buyuk Taarruz, Hatirlattiklari, Ataturk, Topal Osman ve Giresun Usaklari (5)

Zafer Haftası etkinlikleri kapsamında, 26 Ağustos 2014 tarihinde, Anıtkabir’de Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün portresi, 6 bin kişinin yer aldığı dev bir etkinlikle canlandırıldı. Bu büyük organizasyon zafer’e giden yolda başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm kahramanlarımızı anmamıza olanak sağladı. Aynı zamanda tarih sayfasında saklı kalmış o günlerden kesitleri de düşündürmüş olabilir..

Buyuk Taarruz, Hatirlattiklari, Ataturk, Topal Osman ve Giresun Usaklari (6)

Kurtuluş savaşının başından sonuna tüm evresinde Türk milleti’nin bekaası için can siperhane savaşan, cesaret timsali Giresun uşakları’nın ve Topal Osman‘ın torunu olmaktan her zaman onur ve gurur duymaktayım. Şan ve şerefimizle bu ülkede başımızı dik tutarak yaşamamıza sebep olan Türkiyem’izin tüm kahraman şehitlerini bu vesileyle önlerinde eğilerek selamlıyor, bu ulvi duyguyu iliklerinizde hissetmeniz için sizleri Afyonkarahisar İscehisar ilçesi ‘ndeki “Giresun Şehitliği“ni bir kez olsun ziyarete davet ediyorum.

Buyuk Taarruz, Hatirlattiklari, Ataturk, Topal Osman ve Giresun Usaklari (4)

GİRESUN: KENDİ TOPRAKLARI DIŞINDA BAŞKA BİR ŞEHİRDE DE ŞEHİTLİĞİ BULUNAN TEK İLDİR..

Giresun ili dünya tarihinde nadir rastlanabilecek bir kahramanlık efsanesinin gururunu taşır. 2 alay asker kendi memleketi dışında başka bir şehirde düşmana karşı destan yazarak şehit olmuşlar ve yine kendi memleketleri dışında gömülüp vatanlarının koynuna uzanmışlardır. Üstüne üslük bu 2 alay gönüllü askerlerden oluşmuştur.

42. VE 47. GİRESUN GÖNÜLLÜ ALAYLARI

42. ve 47. gönüllü alayların tamamı Giresun uşaklarından kuruludur. Tüm ihtiyaçları vatansever Giresun halkı tarafından karşılanarak oluşturulan 42. Giresun Gönüllü Alayı’nın başına Giresun Askerlik Şubesi Başkanı Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan Bey, 47. Giresun Gönüllü Alayı’nın başına da Giresun Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ve Giresun Belediye Başkanı Osman Ağa (Topal Osman) geçmiştir.

Buyuk Taarruz, Hatirlattiklari, Ataturk, Topal Osman ve Giresun Usaklari (6)

Osman Ağa, önce Koçgiri İsyanı‘nı bastırır. Daha sonra Samsun‘da Hüseyin Avni Alpaslan Komutası’ndaki 42. Alay’la buluşarak Rum çetelerine karşı büyük bir harekata girişirler. Bu sırada başlayan Sakarya Meydan Muharebesi‘ne katılırlar. Giresun gönüllü alayları burada büyük yararlılık gösterir. Her iki alayın tamamına yakını ve Hüseyin Avni Alpaslan bu savaşta şehit düşmüştür. Sakarya Zaferi’nden sonra mevcudunun tamamına yakınını kaybeden 42. Alay lağvedilir, 47. Alay ise mevcudu takviye edilerek Büyük Taarruz‘a hazırlanır.

Buyuk Taarruz, Hatirlattiklari, Ataturk, Topal Osman ve Giresun Usaklari (2)

47. Alay, “26 Ağustos 1922″ tarihinde Mustafa Kemal’in emriyle Büyük Taarruz’a katılır. Giresun Gönüllüleri Alayı, Afyon’un İscehisar ilçesi Karaağaç ve Doğanlar köyü sınırları içerisindeki “Kapackiran” ve “Dedesivrisi (Sivriepe)” mevkilerinde mevzilenmiş olan düşmanla savaşmıştır. Ne acıdır ki, arkadaşlarına şu getirmek için Doğanlar köyüne inen Ahmet Halis elindeki su bidonlarıyla geri döndüğünde 14 arkadaşının şehit edildiğini görür. Hemen aceleyle dualar ve gözyaşları arasında şehitler bulundukları yere gömülür. 36 saat süren bir taarruzdan sonra Giresun uşakları düşmanı Dedesivri Tepesi mevkiinden atmaya muvaffak olurlar.

Bugün bölgeye Giresunlu gönüllülerin anısına ‘Giresun Şehitliği’ diye anılan abide dikilir. Şehitlerimizin ebedi istirahatgahı burasıdır. Her yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Afyonkarahisar’da ki Giresun Şehitliği‘nde çok sayıda katılımın olduğu anma töreni düzenlenmektedir.

Buyuk Taarruz, Hatirlattiklari, Ataturk, Topal Osman ve Giresun Usaklari

Sonuç olarak; Milli mücadelemizde istisna olan ve gönüllü alaylar olarak tarihe geçen efsane 42. ve 47. alayların büyük yararları olmuş ve savaşın lehimize dönmesinde büyük katkılar sağlamışlardır. 42. ve 47. alayların Milli Mücadelede göstermiş oldukları özveri ve başarı Giresun’un ve Türk milletinin övünç kaynağıdır.

Ayşe Şebnem Sarı Önerbay / Los Angeles
[email protected]

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?