Büyükelçi Bass, Vize kriziyle ilgili açıklama yaptı

Büyükelçi Bass, Vize kriziyle ilgili açıklama yaptı. ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass  vize işlemlerinin karşılıklı askıya alınmasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Büyükelçi Bass, Vize kriziyle ilgili açıklama yaptı

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass ABD – Türkiye arasında vize işlemlerinin karşılıklı askıya alınmasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Büyükelçi John Bass’in Türkiye’deki Vize Hizmetlerinin Askıya Alınmasına İlişkin Açıklaması – 9 Ekim 2017

İyi günler. Türkiye’deki dostlarımız ve ortaklarımıza, ABD Hükümetinin, Büyükelçiliğimiz ve Türkiye’deki Konsolosluklarımızdaki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya alma kararının nedenlerini ve askıya almanın ne anlama geldiğini anlatmak istiyorum.

Büyükelçiliğimizin dünkü açıklamasında, göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığımızı dile getirdik. Söz konusu askıya alma, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ABD Misyonu tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini değerlendirirken, Büyükelçilik ve Konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmemize olanak sağlamaktadır. Bizi bu kararı almaya iten durum şöyledir:

Bu yıl ikinci defa olarak geçen hafta, diplomatik misyonumuzun bir Türk çalışanı Türk yetkili mercileri tarafından tutuklanmıştır. Ancak, bu tutuklamanın neden meydana geldiğini veya ne olduğunu ve şayet varsa çalışanımıza karşı olan delilleri, sarf ettiğimiz tüm çabalarımıza rağmen tespit edemedik. Bu personel, kanun uygulama konularında Türk yetkili kurumlarıyla işbirliğini güçlendirme ve Amerikan ve Türk vatandaşlarının güvenliğini temin etme alanında faaliyet gösteren bir bölümde görev yapmaktadır. Üstelik, çalışma arkadaşımızın avukatına erişimine yeterli izin verilmemiştir.

Özellikle rahatsızlık veren nokta ise, görünüşe göre bazı Türk yetkililer, yine sanığı ya da avukatını bilgilendirmeden, bazı gazetelere iddialarla ilgili bilgi sağlamışlardır. Söz konusu gazeteler, çalışanın, misyonumuzun resmi çalışanı sıfatıyla, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti üyeleri, polisi ya da savcılarıyla kanuni uygulama konularıyla ilgili görüştüğü iddialarını yinelemişlerdir.

Açık olmak gerekirse, ABD ile Türkiye arasında kanuni uygulamalar alanındaki işbirliğini güçlendirmek personelimizin göreviydi. Türkiye Cumhuriyeti polisi ile görüşmek ve seyahat etmek işinin rutin bir parçasıydı. Türkiye Cumhuriyeti, çalışanın yasal olmayan herhangi bir faaliyetin içinde olduğunu gösteren herhangi bir bilgi paylaşmamıştır.

Bu tutuklama, bazı yetkililerin, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki uzun zamandır süre gelen işbirliğini bozmak amacında olup olmadığına ilişkin soruları akıllara getirmiştir. Eğer doğruysa, bu durum, diplomatik tesislerimizde çalışan ve buraları ziyaret eden kişileri risk altına sokacaktır. Bu tutuklamaların münferit bir olay mı olduğunu, yoksa başka Türk çalışanlarımızın da sadece görevlerini yerine getirirken Türk hükümeti yetkilileri ve daha geniş kapsamda Türk toplumuyla görüşmeleri nedeniyle tutuklanmalarını mı beklemeliyiz, bilmiyoruz.

Bizim yerel çalışanlarımız da birer Türk vatandaşıdır ve biz, Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm diğer vatandaşları gibi, onların da Türk kanunlarına uymalarını bekliyoruz. Aksi ispat edilene kadar masumiyet karinesi de dahil olmak üzere Türk Anayasası ve tüm çağdaş demokrasilerin izledikleri hukukun üstünlüğü prensipleri uyarınca, Türk yetkili makamlarından uygun hukuki savunma ve yargı süreci beklemek onların da hakkıdır.
Bu, Türk vatandaşlarına yönelik bir vize yasağı değildir. Yeni vize başvurularının değerlendirilmesinin askıya alınmasıdır. Geçerli vizenizin mevcut olması durumunda, ABD’ye hala seyahat edebilirsiniz. Türkiye dışında herhangi bir ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğunda vize başvurusu yapmak isterseniz, yapabilirsiniz.

Bu kolay aldığımız bir karar değildir, büyük üzüntüyle aldığımız bir karardır. Vize hizmetlerinin askıya alınmasının insanlara rahatsızlık vereceğinin farkındayız. Uzun sürmeyeceğini umuyoruz, ancak bu konunun çözülmesinin ne kadar süreceğini kestiremiyoruz. Bu süreyi, yerel çalışanlarımızın gözaltına alınma nedenleriyle ilgili her iki hükümet arasında devam eden görüşmeler ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin Türkiye’deki tesislerimiz ve personelimizin güvenliğine ilişkin taahhütleri belirleyecektir.

Teşekkür ederim.

Ambassador John Bass’ Statement on the Suspension of Visa Services in Turkey – October 9, 2017

Good afternoon. I want to convey to our Turkish friends and partners the reasons for the U.S. government’s decision to suspend non-immigrant visa services at our embassy and consulates in Turkey, and to explain what this suspension means.

In the Embassy’s statement yesterday, we said we were suspending non-immigrant visa services. The suspension allows us to minimize the number of visitors to our embassy and consulates while we assess the commitment of the Government of Turkey to the security of our diplomatic facilities and personnel. Here is what led us to take this decision:

Last week, for the second time this year, a Turkish staff member of our diplomatic mission was arrested by Turkish authorities. Despite our best efforts to learn the reasons for this arrest, we have been unable to determine why it occurred or what, if any, evidence exists against the employee. The employee works in an office devoted to strengthening law enforcement cooperation with Turkish authorities and ensuring the security of Americans and Turkish citizens. Furthermore our colleague has not been allowed sufficient access to his attorney.

Particularly disturbing is that some Turkish officials apparently have provided information about the allegations to certain news outlets—again without informing the accused or his legal counsel. The news organizations repeated allegations that in his official capacity working for our embassy – the employee spoke with members of the Turkish government, police, or prosecutors about law enforcement matters.

Let me be clear: strengthening law enforcement cooperation between the United States and Turkey was the employee’s job. Speaking to and traveling with Turkish police was a part of his regular duties and the Turkish government has not shared any information to indicate the employee was involved in any illegal activity.

This arrest has raised questions about whether the goal of some officials is to disrupt the long-standing cooperation between Turkey and the United States. If true, this would put the people who work with, and work at, and visit our diplomatic facilities at risk. We don’t know if these arrests are singular events or if we should expect other Turkish staff members to be arrested for simply speaking to Turkish government officials or the wider Turkish public in the course of their duties.

Our local staff members are Turkish citizens and we, of course, expect them to observe Turkish law like any other citizen of the Republic. They have a right to expect Turkish authorities will provide appropriate legal protections and due process, including the presumption of innocence until proven otherwise, in accordance with the Turkish constitution, and the principles of rule of law that all modern democracies follow.
Now this suspension of services is not a visa ban on Turkish citizens. It’s a suspension of our consideration of new visa applications. If you have a valid visa, you can still travel to the United States. If you want to apply for a visa at another U.S. embassy or consulate outside of Turkey, you are free to do so.

This was not a decision we took lightly and it’s a decision we took with great sadness. We realize that the suspension of visa services will inconvenience people. We hope it will not last long, but at this time we can’t predict how long it will take to resolve this matter. The duration will be a function of ongoing discussions between our two governments about the reasons for the detention of our local staff members and the Turkish Government’s commitment to protecting our facilities and our personnel here in Turkey. Thank you.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?