Büyükelçi Kılıç’ın Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Serdar Kilic Washington Buyukelcisi Cumhuriyet Bayrami Mesaji

T.C. Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 91. Yıldönümü Ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Münasebetiyle Yayımladığı Kutlama Mesajı

Türk-Amerikan toplumunun değerli mensupları,

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91. yıldönümünü bir yandan heyecan ve gururla, diğer yandan Karaman’da kömür ocağında hayatını kaybeden veya mahsur kalan madenci vatandaşlarımızdan ötürü buruk bir şekilde kutluyoruz.

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ve kahraman milletimizin yekvücut seferberliğiyle yürütülen istiklal mücadelemiz, bundan tam 91 yıl önce Cumhuriyetimizin kurulmasıyla taçlandırılmıştır.

Kuruluşundan bu yana geçen süre zarfında Cumhuriyetimiz, Atatürk’ün belirlediği muasır medeniyet seviyesine ulaşma hedefi doğrultusunda önemli mesafeler kaydetmiştir. Ülkemiz bugün, demokratik ve laik yapısı, insan hakları müktesebatına bağlılığı, güçlü ekonomisi, genç ve dinamik nüfusuyla, bölgesine ilham veren, istikrar ve refah yayan bir ülke konumuna erişmiş bulunmaktadır.

Balkanlardan Afganistan’a kadar uzanan geniş bir coğrafyada yıllardır uluslararası barış, güvenlik ve istikrarın tesisine yönelik çaba sarfeden ülkemiz, halen iç savaş, terör ve insani kriz gibi ciddi sınamalarla karşı karşıya bulunan bölgemizde, komşu halkların güvenlik ve esenliği için yoğun çaba sarfetmektedir. Nitekim, bölge halklarına yönelik çabalarımız sonucunda ülkemiz, insani yardımlar alanında dünya genelinde ABD’den sonra ikinci sıraya yükselmiş bulunmaktadır.

Ülkemizin 91 yıl içerisinde kaydettiği atılımların zeminini yaratan Cumhuriyetimiz, hepimizin koruması ve yaşatması gereken en değerli ortak varlığımızdır. Yakın coğrafyamızın halen karşı karşıya bulunduğu sınamalar ve bölge ülkelerinin içinde bulunduğu sancılı dönüşüm süreçleri, bölgesinde bir istikrar kaynağı olarak ülkemizin bu kazanımlarının önemini açıkça ortaya koymaktadır.

Şanlı tarihimiz, birlik ve beraberlik içerisinde hareket edip, ortak hedefler doğrultusunda kenetlenmeyi başardığı sürece, Türk milletinin ulaşamayacağı hiçbir hedefin bulunmadığının en somut göstergesidir. Türk-Amerikan toplumunun da bu bilinçle, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde hareket etmeyi sürdüreceğine olan inancım tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, milletimizin bu en büyük bayramı olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı içtenlikle kutluyor, Karaman kömür madeninde mahsur kalan vatandaşlarımızın en kısa süre içerisinde kurtarılmalarını temenni ediyorum. Kazada hayatını kaybeden madenci vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm milletimize başsağlığı diliyorum.

Serdar Kılıç

T.C. Vaşington Büyükelçisi 
29.10.2014

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?