Büyükelçi Tan’ın 19 Mayıs mesajı

Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçisi Namık Tan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlayan bir mesaj yayınladı.

Türk Amerikan Toplumunun Değerli Üyeleri, Sevgili Gençler,

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını coşkuyla kutladığımız bu mutlu günde sizleri sevgiyle selamlıyorum.

Ulu Önder Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919 günü Türk Ulusu’nun tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da istiklal ateşini yakan Türk milleti, efsanevi Kurtuluş Savaşı’nın ardından Cumhuriyetimizi kurmuştur.

Sevgili Gençler,

Atatürk, doğum günü olarak benimsediği 19 Mayıs gününü aynı zamanda gençlere armağan etmiştir. Bu durum

Ulu Önder’in gençlere duyduğu büyük sevgi ve güvenin en güzel göstergesidir. Atatürk “Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir” sözleriyle, gençlere inancını kuşkuya yer vermeyecek şekilde ortaya koymuştur.

Cumhuriyetimiz, arkada bıraktığı 88 yılda çok büyük başarılara imza atmıştır. Köklü tarihinden, zengin kültüründen ve her şeyden önemlisi aziz milletimizden güç alan ülkemizin GSYİH’sı 800 milyar doları aşmış, Türkiye Avrupa’nın altıncı, dünyanın onaltıncı büyük ekonomisi haline gelmiştir. Afganistan’dan Irak’a, Balkanlar ve Kafkaslardan Ortadoğu ve Afrika’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada ilham kaynağı olan ülkemizin barış, istikrar ve refahın tesisine olan katkıları bölgesinde ve ötesinde takdir edilmektedir. Bu durum hepimize gurur vermektedir.

Sizleri bu günlere getirmek için büyükleriniz, anne ve babalarınız büyük fedakarlıklarda bulunmuşlardır. Ülkemizi ve toplumumuzu daha ileriye taşımak için siz gençlerimize önemli görev ve sorumluluk düşmektedir.

Sizlere duyulan güvenin bilinciyle, şanlı tarihimiz, yüksek milli kültür ve değerlerimizin ışığında en iyi şekilde yetişmeniz, ülkemize, ulusumuza ve insanlığa yararlı bireyler olabilmeniz en büyük beklentimizdir.

Vaşington Büyükelçisi olarak göreve başladığımdan bu yana gençlerimizin Türk-Amerikan toplumunun düzenlediği etkinliklere daha aktif katılımlarına, Derneklerimize üye olmalarına, bunların çalışmalarına katkıda bulunmalarına büyük önem vermekteyim. Bu vesileyle ABD’deki Türk toplumunun daha iyi bir geleceğe sahip olması açısından hem siz gençlerimizin, hem anne-baba ve büyüklerinizin dikkatlerini bu konuya bir kez daha çekme ihtiyacı hissediyorum.

Bu bağlamda 17-19 Mart 2011 tarihlerinde Vaşington’da düzenlenen “Türk-Amerikan Liderlik Konferansı”na gençlerimizin aktif katılımından büyük mutluluk duyduğumu özellikle vurgulamak isterim.

Gelecek hafta New York’ta yapılacak Türk Yürüyüşü’ne ve ABD’nin dört bir yanındaki diğer tüm etkinliklere gençlerimizin şevk, heyecan ve inançla katılmaları en büyük temennimdir.

Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı en iyi dileklerimle kutluyor, hepinizi içten sevgiyle kucaklıyorum.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?