Amerikanin Aradigi Turkler - Aranan TurklerTürkiye Washington Büyükelçilik Konutu Önündeki Kavgada 14 Türk Hakkında Yakalama Kararı. İşte Aranan Türkler.

Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser ve Washington Emniyet Müdürü Peter Newsham, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen ayki Washington ziyareti sırasında Türk büyükelçiliği konutunun dışında yaşanan kavgayla ilgili açıklama yaptı.

Washington Belediye Başkanı Bowser ve Emniyet Müdürü Newsham Bowser, olaya karıştığı tespit edilen 18 kişinin suçlandığını, bu kişilerden henüz ulaşılamayan 14’ü hakkında yakalama kararı çıkarıldığını söyledi.

14 kişi arasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumaları Turgut Akar, İsmail Dalkıran, Servet Erkan, Tugay Erkan, Ahmet Karabay, Feride Kayasan, Lütfü Kutluca, Mustafa Murat Sümercan, Gökhan Yıldırım, İsmail Ergündüz, Mehmet Sarman ve Hamza Yurteri ile iki Kanadı vatandaşı Mahmut Sami Ellialtı ve Ahmet Cengizhan Dereci bulunuyor.

Kalan dört kişi ise ABD vatandaşı. Sinan Narin başkent Washington’a komşu Virginia eyaletinde, Eyüp Yıldırım da New Jersey eyaletinde bu hafta içinde tutuklanmıştı. Diğer Amerikan vatandaşları Jalal Kheirabaoi ve Ayten Necmi’nin de olay günü olan 16 Mayıs’ta tutuklandığı hatırlatıldı.

Pasaport kayıtları kullanıldı

Bowser, kavgaya karışanların video görüntüleri ve pasaport kayıtlarından tespit edildiğini de kaydetti. Soruşturma kapsamında yerel birimler ve federal yetkililerle birlikte çalıştıklarını belirten Washington Belediye Başkanı, Gizli Servis, Dışişleri Bakanlığı ve Washington Adalet Bakanı’na da katkıları için teşekkür etti.

Turks Wanted 1

Belediye Başkanı Bowser, 9 kişinin yaralandığı olayı bir kez daha kınadığını söyledi ve “Bu olay Washingtonlular ve Amerikalılar olarak taşıdığımız değerlere bir hakaretti ve anayasanın birinci ek maddesine da açık bir saldırıydı. Birinci madde Amerikalılar olarak bize barışçıl toplanma ve protesto hakkı tanıyor ve Washington’da biz bu hakkın teminatı ve korunmasına bağlılık göstermekteyiz” diye konuştu.

Turks Wanted 2

Kimliği hala tespit edilemeyenler için çalışmalar sürüyor

Washington Emniyet Müdürü Newsham ise hala bazı şüphelilerin kimliklerinin tespit edilemediğini, bu konudaki çalışmaların sürdüğünü, halktan da bu noktada yardım isteyeceklerini açıkladı.

Turks Wanted 3

Kimliğini henüz tespit edemedikleri kişilerin fotoğraf ve görüntülerini de bugün yayınlayacaklarını bildiren Newsham, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olayları müdahale etmeden izlediğini gösteren görüntülerin hatırlatılması üzerine, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gözaltına alınmasını gerektirecek herhangi bir kanıta sahip değiliz” ifadesini kullandı.

Turks Wanted 4

“Bu isimler suçlamalara yanıt vermek için gelmeli”

Newsham, haklarında yakalama kararı çıkarılan güvenlik görevlilerinin Amerika’ya geldikleri takdirde tutuklanacaklarını belirterek, “Biz bu kişilerin ABD’ye gelmelerini ve suçlamalara cevap vermelerini bekliyoruz” dedi.

“Amerika’da ve özellikle Washington’da barışçıl protesto hakkını kutsal bir hak olarak gördüklerini” vurgulayan Newsham, “Bu olaylar Mayıs ayı ortasında meydana geldiğinde, sorumlulardan eylemlerinden dolayı hesap sorulması için elimizden gelen her şeyi yapacağımızı söylemiştik. Bu sorumluların da kendi üzerlerine düşeni yapıp suçlamalara yanıt vermek için geleceklerini umuyoruz” diye konuştu.

Newsham, yakalama kararlarının uygulanması konusunda ilave adımların Dışişleri Bakanlığı tarafından ilgili yasa ve düzenlemelere uygun olarak değerlendirileceğini de belirtti.

“Büyükelçilikten olaya karışan yok”

Bir soru üzerine, Türk Büyükelçiliği’nden herhangi bir kişinin olaya karıştığını tespit etmediklerini söyleyen Newsham, polisin mevcut şartlar altında elinden gelenin en iyisini yaptığını söyledi. Newsham polisin müdahalesiyle ilgili bir soruyu yanıtlarken, “Bu olayın en zorlu yönlerinden biri, çok hızlı gelişmesiydi. Bence polis durumu hızlıca kontrol altına almada işini en iyi şekilde yaptı. Böyle bir olayda ilk öncelikleri, yaralıların tıbbi tedavi görmesidir. Böyle bir senaryoda herkesi aynı anda tutuklamak uygun olmaz. Kanıtlar toplamak bence daha iyi bir yaklaşım” diye konuştu.

Newsham, “protestocu grubun hem Türkiye hem ABD’nin terör örgütü kabul ettiği PKK’nın sempatizanları olduğunun” hatırlatılması üzerine, gösterilerin barışçıl yürütüldüğü müddetçe neye tepki gösterildiğinin önemli olmadığını vurguladı. (VOA)

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Dışişlerine çağrıldı

Dışişleri Bakanlığından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güvenlik personelinden bazıları hakkında tutuklama kararı alındığının öğrenilmesi üzerine ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’ın bakanlığa davet edildiği ve kararın kabul edilemez olduğunun ABD Büyükelçisine vurgulandığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Vaşington Büyükelçiliğimiz ikametgahının önünde 16 Mayıs tarihinde yaşanan olaydan ötürü ABD makamlarının bazı vatandaşlarımız ile Sayın Cumhurbaşkanımızın güvenlik personelinden bazıları hakkında tutuklama kararı aldığının öğrenilmesi üzerine ABD’nin Ankara Büyükelçisi Sayın Müsteşarımız tarafından Bakanlığımıza davet edilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“ABD makamları tarafından alınan bu kararın yanlış, yanlı ve hukuki dayanaktan yoksun olduğu, Vaşington Büyükelçiliğimiz önünde yaşanan arbedenin yerel güvenlik makamlarının gerekli önlemleri almamalarından kaynaklandığı, ABD’nin benzer üst düzeyli ziyaretlerde mutat olarak aldığı tedbirler bu defa da aynen uygulanmış olsaydı bu sorunun yaşanmayacağı, dolayısıyla da yaşananlardan vatandaşlarımızın sorumlu tutulamayacağı ABD Büyükelçisine iletilmiştir.

Sözde protestocuların, terör örgütü bayrak ve sembolleriyle Vaşington Büyükelçiliğimiz ikametgahına birkaç metre yaklaşmasına ve masum vatandaşlara saldırmalarına ABD makamlarınca göz yumulmasının ve ayrıca Büyükelçilik kançılaryası önünde Sayın Bakanımızın korumalarına saldıran Amerikan güvenlik yetkililerine de hiçbir işlem yapılmamasının asgari bir adalet anlayışıyla bağdaştırılamayacağı da ABD Büyükelçisine bildirilmiştir.”

Açıklamada, tarafsız ve bağımsız bir soruşturmanın sonucu olmadığı açıkça görülen bu kararın, kabul edilemez olduğunun ABD Büyükelçisine vurgulandığı belirtildi.

Tillerson’dan ‘Kavga’ Açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türk Büyükelçiliği önündeki kavgayla ilgili olarak 12 Türk güvenlik görevlisi hakkında yakalama kararı çıkarılmasına ilişkin açıklama yaptı. Tillerson, “12 Türk güvenlik görevlisine yöneltilen suçlamalar, ABD’nin ifade özgürlüğü ve meşru siyasi ifadeyi bastırmak için gözdağı ve şiddete başvuran kişilere hoşgörü göstermediği şeklinde net mesaj veriyor” dedi.

Tillerson’ın açıklaması, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert tarafından günlük basın brifinginde okundu. Tillerson açıklamasında, Dışişleri Bakanlığı’nın konu hakkında emniyet birimleri ve ilgili adli yetkililerle çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Bakan Tillerson, “Bir neticeye varıldığında, bakanlık, herhangi bir ilave adımın atılmasına ihtiyaç olup olmadığını karara bağlayacak” ifadesini kullandı.

Sözcü Nauert, yakalama kararı alınan kişiler için iade talebinde bulunulup bulunulmayacağının sorulması üzerine, soruşturmadaki bulgulara bakmaya ve incelemeye devam ettiklerini kaydetti. Nauert, “Ne gibi ilave adımlara ihtiyaç duyulduğunu değerlendireceğiz. Adımlarımız suçlamalara yanıt niteliğinde ve orantılı olacak. Odak noktamız, şiddetten sorumlu olanların bu eylemlerinden dolayı hesap vermelerini sağlamak için emniyet birimleriyle birlikte çalışmak üzerine” diye konuştu.

Nauert bir başka soru üzerine, Amerika’nın Ankara Büyükelçisi John Bass’ın Türk Dışişleri Bakanlığı’nda görüşmelerde bulunduğunu söyledi ama içeriğe ilişkin elinde ilave bilginin bulunmadığını kaydetti.

Sözcü Heather Nauert, devlet başkanlarının kortejinde yer alanların, devlet başkanlarına tanınan dokunulmazlıktan yararlandığını ancak bu kişilerin ABD’den ayrılmasıyla birlikte bu ikincil dokunulmazlıklarını kaybettiklerini ve tutuklama, mahkemeye çağrılma gibi adli adımlara açık hale geldiklerini kaydetti

Dolayısıyla bu kişilerin Amerika’ya geri geldiklerinde haklarında yakalama kararlarının olacağını ifade eden Nauert, iade talebine ilişkin ısrarlı sorulara, “İlave adımları tartıyoruz. Farklı seçeneklere bakıyoruz. Bu devam eden bir süreç” şeklinde yanıtlar vermekle yetindi.

Nauert, Büyükelçi Bass’ın Türk Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmeleri dışında iki hükümet arasında başka görüşmelerin olup olmadığı sorusu üzerine de, “ABD’de de bir çeşit iletişimimiz oldu. Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye’nin ABD’deki temsilcileriyle bir iletişim kuruldu” dedi ancak detay vermedi.

Facebook Yorumları

yorum

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?