Büyükelçi’nin ölümünde oklar Bin Ladin’in şoförünü gösteriyor

ABD’nin Libya Büyükelçisi’nin ölümüyle sonuçlanan Bingazi Konsolosluğu saldırısıyla ilgili soruşturma derinleşiyor. Elde edilen yeni istihbarat saldırının El Kaide’yle özellikle de Usame bin Ladin’in yakın çevresinden bir isim olan 53 yaşındaki Sufyan bin Kumu ile ilişkili olduğunu gösteriyor.

Fox News’ün haberine göre, geçmişte Libya ordusunda hizmet veren, bir dönem de El Kaide’yle bağlantılı olduğu gerekçesiyle ABD’nin Guantanamo Körfezi hapishanesinde tutulan bin Kumu, ABD’li yetkililerce, “tehlike” olarak görülmesine rağmen 2007 yılında tahliye edilerek Libya’ya gönderildi.

Libya, bin Kumu’nun parmaklıklar ardında tutulacağına dair ABD’ye söz vermişti. Ancak Muammer Kaddafi rejimi bir süre sonra bin Kumu’yu serbest bıraktı. Daily Mail ilerleyen dönemde bin Kumu’nun Batı’nın desteğiyle Kaddafi’yi deviren isyancı güçlerin liderliğini yaptığını bildirdi.

Afganistan’ın ABD tarafından işgalinden kısa bir süre sonra tutuklanan bin Kumu’nun Taliban güçlerine yardımcı olduğu ve El Kaide cephesi olduğundan şüphelenilen bir hayır kuruluşunda çalıştığı biliniyor. Dahası bin Kumu’nun bir dönem bin Ladin’in şoförlüğünü de yaptığı iddia ediliyor. Ancak bin Kumu daha önce bu iddiaları reddetmişti.

KONGRE’DE DE KONUŞULDU

Daha önce de saldırıda El Kaide’nin parmağı olabileceği gündeme gelmişti ancak konu dün ilk kez ABD Kongresi’nde de tartışıldı. Ulusal Terörle Mücadele Merkezi Direktörü Matt Olsen, “Evet, büyükelçiliğimize yönelik bir terör saldırısı sırasında öldürüldüler” diyerek olayın kontrolden çıkmış bir protesto olmadığı yönünde de bir işaret verdi.

Olsen, “Saldırıyı düzenleyenlerin El Kaide’yle ya da El Kaide’ye yakın örgütlerle ilişkilerini araştırıyoruz” dedi.

Diğer yandan Stevens’a yakın bir kaynak,dün CNN’e yaptığı açıklamada,Büyükelçi’nin öldürülmeden önce El Kaide’nin hedef listesinde olduğuna inandığını söylemişti.

Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da aynı oturumda yaptığı açıklamada, “Stevens’ın böyle bir listede olduğuna inandığını gösterecek bir istihbarat, ya da bunun herhangi bir dayanağı olduğuna inanmak için herhangi bir sebep olmadığını” belirtti.

OBAMA: FİLMİ BAHANE ETTİLER

ABD Başkanı Barack Obama iseradikallerin, Hz. Muhammed’e hakaret içeren filmi, Bingazi’deki Amerikan Konsolosluğu’na düzenlenen saldırı da dahil olmak üzere ABD’nin yurt dışındaki çıkarlarınasaldırmak için bahane olarak kullandığını söyledi.

Florida eyaletinde İspanyolca yayın yapan Univision kanalının forumunda konuşan Obama, “Filme duyulan öfkeden kaynaklanan doğal protestoların, ABD’nin çıkarlarına doğrudan zarar vermeyi amaçlayan radikallerce bahane olarak kullanıldığını biliyoruz” dedi.

“Bunun El Kaide anlamına mı geldiği” sorusuna, “Henüz bilmiyorum” yanıtını veren Obama, “11 Eylül saldırılarını düzenleyenler, El Kaide gibigruplar üzerinde kuvvetli bir şekilde odaklanacağız. Bu gruplar ortadan kalkmadı” diye konuştu.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?