Cafer Yarkent Ebediyete Ugurlandi (6)

Türk basınının Duayenlerinden Gazeteci Cafer Yarkent’e meslektaşlarından son görev; Cafer Yarkent Ebediyete Uğurlandı.

Cafer Yarkent Ebediyete Uğurlandı

Türkiye’de gazeteciliğin bilgisayar ortamına aktarılmasında önemli rolü olan gazeteci ve yazar Cafer Yarkent, 68 yaşında yaşama gözlerini yumdu.

Türk basınının Duayenlerinden olan ve sektöre birçok yenilik getiren Cafer Yarkent, bir süreden beri Ege Üniversitesi Hastanesi‘nde pankreas kanseri tedavisi görüyordu.

Cafer Yarkent için üyesi olduğu İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) önünde veda tören düzenlendi. Törene Yarkent’in yakınları ve meslektaşları katıldı.

Cafer Yarkent Ebediyete Ugurlandi (11)

Cemiyet önündeki törende büyük acı yaşayan eşi Nesrin Yarkent, çocukları Burçin Yarkent ve Burak Yarkent‘in desteğiyle ayakta durdu.

Cafer Yarkent Ebediyete Ugurlandi (9)

Törene, İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, Başkan Yardımcısı Tayfur Göçmenoğlu, Genel Sekreter Kenan Çimen, Genel Sekreter Yardımcısı Sadık Pala, Yönetim Kurulu üyeleri Murat Attila, Sadık Uçar, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şube Başkanı Halil Hüner,  Haberhürriyeti Gazetesi İmtiyaz Sahibi İbrahim Irmak, İGC Üyeleri, 9 Eylül Gazetesi ailesi, Yarkent’in dostları, arkadaşları ve ailesi katıldı.

Cafer Yarkent Ebediyete Ugurlandi (8)

Tören öncesinde Yarkent için saygı duruşu gerçekleştirildi.

Cafer Yarkent Ebediyete Ugurlandi (2)

Törende konuşan Haberhürriyeti Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci İbrahim Irmak, arkadaşı aynı zamanda gazetesinin yazarı olan Yarkent’in her daim gazeteciliğin gelişmesi için mücadele verdiğini belirterek, “Cafer Yarkent Türk basınının dijitalleşmesi için önemli çabalarda bulundu. Gazeteci doğdu, gazeteci yaşadı. Bir çok kişiye yardım etti. Hepimizi gazetecilik konusunda yüreklendirirdi. Türkiye’nin aydınlık günlere kavuşması için yazılar yazardı. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

Cafer Yarkent Ebediyete Ugurlandi (5)

Törende konuşan İGC Başkanı Misket Dikmen, gazetecilik mesleğine başlarken Cafer Yarkent efsanesini hep duyduğunu vurgulayarak, Cafer Yarkent’in basın sektöründe önemli bir isim olduğunu, getirdiği yeniliklerle mesleğin gelişmesini sağladığını söylerek “Onu tanıdıktan sonra da nasıl efsane olduğunu daha iyi anlamıştım. 9 Eylül Gazetesi’nin kuruluş aşamasındaki heyecanını çok iyi biliyorum. İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin gazetesi 9 Eylül’ü yaratırken heyecanı ve enerjisi bende saygı uyandırmıştı. Mesleğine, azmine ve dehasına büyük hayranlık duyuyorum. Işıklar içinde, huzur içinde uyumasını diliyorum. Ailesine Yakınlarına ve basın camiasına başsağlığı diliyorum.” dedi.

Cafer Yarkent Ebediyete Ugurlandi (4)

Gazeteci Doğan Satmış da, Yarkent’in Türk basınının gelmiş geçmiş en yaratıcı gazetecilerinden biri olduğunu, çok öğrenci yetiştirdiğini vurguladı.

Cafer Yarkent Ebediyete Ugurlandi (3)

Gazeteci Özden Ünver de, birlikte çalıştığı dönemlerden örnekler vererek Yarkent’in başarılı bir gazeteci ve çok iyi bir insan olduğunu dile getirdi.

Cafer Yarkent Ebediyete Ugurlandi (1)

Yarkent için daha sonra Alsancak Hocazade Camiinde cenaze töreni düzenlendi.

Cafer Yarkent Ebediyete Ugurlandi (6)

Buradaki törene Yarkent’in ailesi, sevenleri, arkadaşları ve gazetecilerin yanı sıra İGC Onursal Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel de katıldı.

Yarkent, Foça Yenibağarası Kabristanı’nda toprağa verildi.

Reklamlar

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?