California’da belediye meclisine Türk aday

California’da belediye meclisine Türk aday

İşadamı Yunus Aksoy, California eyaletinin önde gelen şehirlerinden Irvine City’nin Belediye Meclisi üyeliğine aday oldu.

On yil once Amerikaya Master egitimini Kamu Yonetimi bolumundey yapmak icin California State University Long Beach, CSULB, e gelen Yunus AKSOY Bilken Universitesi Siyaset Bilimi ve  Kamu Yonetimi mezunudur.  Yunus AKSOY CSULB de  Turk Ogrenci dernegini kurarak iki yil baskanligini yapmistir. Ilerleyen yillarda Guney Kalifornia Turk Amerikan derneginde, ATASC,  aktif olarak calisip iki yil ust uste  “Most Active Member” en aktif uye odulunu almistir.  Guney Kalifornia Turk Amerikan derneginde, ATASC, nin 2006 da baskanligini da yapmis olan Yunus AKSOY, California- USA- Turkish Time gazetesinin kurucusu ve sahibidir.

Orange County içinde yer alan 212 bin nüfuslu Irvine şehrinde Belediye Meclisinin boşalan iki koltuğu için Kasım ayında yapılacak seçimde aday olan Yunus Aksoy, şehirde her kesimden önemli bir desteğe sahip olduğunu belirterek seçimi kazanacağı konusunda çok iddialı. California eyaletinde faaliyet gösteren AKSOY Emlak şirketinin sahibi olan 37 yaşındaki Aksoy, partiler üstü bir vizyonla özellikle eğitimin kalitesinin artmasına odaklanacağını söyledi.

Irvine City, ABD’de ‘’council-manager’’ sistemiyle yönetilen yerleşim birimlerinden biri. Bir başkan ve 4 üyeden oluşan Belediye Meclisi, normal belediye sistemlerine sahip yerleşim birimlerindekinden çok daha fazla geniş yetkilere sahip. Belediye Meclisinin atadığı profesyonel yönetici (City Manager), şehirdeki en üst düzey idareci oluyor. Şehirle ilgili bütün politikayı Belediye Meclisi belirliyor ve ‘’City Manager’’ bu politikanın uygulanmasından sorumlu oluyor. Belediye Meclisi üyeleri 4 yıllığına seçiliyor.

California Eyalet Üniversitesinde kamu yönetimi alanında yüksek lisans mezunu olan Aksoy, daha önce California’nın La Habra şehri belediyesinde çalıştığını hatırlatarak, ‘’Eğitimim ve La Habra’daki tecrübem yerel yönetim ve yerel politikalar konusunda yönlendirici oldu’’ dedi. Aksoy, seçim beyannamesinde, ‘’Bu güzel şehirde yaşamanın şansına sahibiz. Kentimizin ortak değerlerine bağlı olarak, daha güzel bir geleceğin yollarını arayacağım. Başkan Obama’nın ekonomiyi canlandırma paketi kapsamında Irvine’in federal yardımdan hakettiği payı alması için çaba harcayacağım. Vergilerin düşük seviyede olması ve küçük ölçekli esnafın korunması için gayret sarfedeceğim. Şehrimizin, yeni kuşak liderlere, fikirlere ve çözümlere ihtiyacı var’’ dedi.

Amerika Türk toplumunun da desteğini beklediğini ifade eden Aksoy, ülkenin her yerindeki Türklerin web sitesini ziyaret ederek destekte bulunabileceğini söyledi.

YUNUS AKSOY’UN WEB SİTESİ İÇİN BURAYI TIKLAYIN

Alaturkaonline.com
alaturkaonline.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?