California Devlet Okulları İflasın Eşiğinde

California Mili Eğitim Genel Müdürü Tom Torlakson, giderek artan bütçe kesintilerinden alınan darbeler sonucu California’da okul bölgelerinin çoğunun iflasın eşiğine geldiğini açıkladı.
Eyalet Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan eyaletteki 1.037 okul bölgesinin finansal durumunu açıklayan rapora göre, Inglewood Unified School District ve çoğu kuzey California’da yer alan 11 okul bölgesi bu seneki ve gelecek seneki faturalarını ödeyebilecek durumda değil. Bunlara ek olarak 176 okul bölgesi de mali sorumluluklarını yerine getiremeyebilir.

Mali problemlerle karşı karşıya olan okul bölgeleri toplam 2,6 milyon öğrenciye eğitim veriyor. Vali Jerry Brown’ın hazırladığı, Kasım seçimlerinde oylanacak devlet okulları için vergiyi arttırma yasa tasarısı da onaylanmazsa daha birçok okul mali kriz yaşayabilir.

Torlakson, şu ana kadar yapılan bütçe kesintilerinin ve önümüzdeki yıllarda ne olacağının belli olmamasının okulları benzeri yaşanmamış ciddi bir sıkıntıya soktuğunu ifade etti. Yetkililer yaşanan krize son üç yılda yüzde 20’yi bulan kesintilerin ve okullara ödenmesi gereken milyonlarca doların aylarca ertelenmesinin neden olduğunu belirtiyor.

Mali sıkıntılarla baş etmeye çalışan Pacheco ve Cottonwood gibi küçük okul bölgeleri de sınıf mevcutlarını artırdı ve öğretmenlerle maaş kesintileri konusunda uzlaşmaya çalışıyor. Yetkililer bu okullarda akademik, güvenlik ve sağlık hizmetleri dışında hiçbir harcama yapılmadığını bildirdi.

Son birkaç senedir mali sorunları artan Inglewood okul bölgesinin bu seneki ve gelecek seneki faturalarını ödeyecek parasının bulunmadığı açıklandı. Inglewood okul bölgesi, iflastan kurtulmak için bu senenin başında 17,4 milyon dolar kredi almış. Ancak eyalet fonlarından gelecek olan 1,3 milyon doların ödenmemesi halinde Inglewood’u yeniden kredi almaya mecbur bırakabilir.

Eyalet raporuna göre, Inglewood dışında, California’nın en büyük okul bölgesi LA Unified dahil 26 bölgenin daha bu sene ve önümüzdeki iki sene boyunca nakit parası olamayabilir. 53 okul bölgesinin  ise mali durumu sağlam görünüyor.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?