California idam cezalarının kaldırılıp kaldırılmamasını oylayacak

ABD eyaletleri arasında, idam edilmesi beklenen mahkum sayısının en fazla olduğu California eyaleti, cezanın kaldırılıp kaldırılmamasını Kasım ayında oylayacak.

Çoğunluk sağlanabilirse, California idam cezasının olmadığı 18. ABD eyaleti olacak. Bu cezayı uygulamayan 17 eyalet arasında, cezayı 2007’de yürürlükten kaldıran New York, New Jersey, New Mexico ve İllionis eyaletleri bulunuyor.

Geçtiğimiz Kasım ayında Oregon Valisi John Kitzhaber ahlaki itirazlardan dolayı, idam cezalarını onaylamayacağını söylemişti.

Kasım ayında yapılacak oylama, idam edilmeyi bekleyen 19’u kadın 723 mahkumun kaderini belirleyecek.

HAKİM “ZALİMLİK” DEDİ

California’da 2006’da bir federal hakimin idam cezasını “zalimlik” olarak nitelendirmesinden bu yana, infazlar durduruldu.

Cezanın uygulanmasına 40 yıl önce, oylamaya katılanların üçte ikisinin desteğini alarak başlanmıştı. Bu süre zarfında, eyalet idam cezaları için 4 milyar dolar harcadı.

ABD’DE İDAM CEZASI

Washington merkezli idam cezası merkezinin verilerine göre, ABD’de idam edilen kişi sayısı 1999’dan bu yana, neredeyse yarıya indi.

1999 yılında, ülke çapında 98 kişi idam edilirken, geçen yıl bu rakam 43’e düştü.

İdam cezasına karşı çıkanlar, itirazlarını “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi”nin beşinci maddesine dayandırıyor. Maddeye göre “Hiç kimseye işkence yapılamaz, zalimce, insanlık dışı veya onur kırıcı davranışlarda bulunulamaz ve ceza verilemez.”

İdam cezasının uygulandığı ABD’nin, bu cezayı uygulamayan Avrupa ülkelerine göre daha yüksek bir suç oranına sahip olması da cezanın ne kadar caydırıcı olduğu sorusunu gündeme getiriyor.

İtirazların temelinde, cezanın infaz edilmesinden sonra geri dönüşünün olmaması bulunuyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?