California, Nevada, Arizona’da çöl sıcakları geliyor

California, Nevada, Arizona’da sıcaklığın önümüzdeki günlerde 120F (48C)’ye çıkması bekleniyor.

California, Nevada, Arizona'da çöl sıcakları geliyor

California’nın güneydoğusunda ve Arizona’nın güneyinde yer alan çöllerde sıcaklığın 110 Fahrenheit (43 C) üzerinde seyretmesinin ve daha sonra 120 F’a (48 C) çıkması tahmin ediliyor.

Ulusal Hava Durumu Servisi önümüzdeki birkaç günde Arizona, Nevada ve California’da sıcaklığın aşırı derece artmasının beklendiğini açıkladı.

Aşırı sıcaklıklar sıcaklığa bağlı hastalıklara ve hatta ölüme neden olabilir

Arizona’nın başkenti Phoenix’te Cumartesi günü sıcaklığın rekor kırarark 118 F’e (47 C) çıkması bekleniyor. Ulusal Hava Durumu Servisi yaptığı uyarıda “Aşırı sıcaklıklar sıcaklığa bağlı hastalıklara ve hatta ölüme neden olabilir” dedi.

Aşırı sıcaklar Güney Nevada’yı da vuracak. Gece yarısında bile sıcaklığın çok yüksek olacağı, sabah 3:00’te 90 F (32 C) olması bekleniyor.

Ulusal Hava Durumu Servisi sıcaklık artışının uyarı bölgelerinde yaşayan ve evlerinde klima olmayan insanların büyük risk altında olduğunu belirtti.

Diğer bir risk grubunu ise Meksika’dan yürüyerek Arizona’nın ıssız çöllerini aşıp Amerika sınırını geçmeye çalışan kaçak göçmenler oluşturuyor. Sınır Karakolu yetkililer bu kadar sıcak hava koşullarında insanların dışarda, özellikle de çölde olmasının çok tehlikeli olduğunu, sıcaklığın 115-120 F (46-48 C) derece civarında seyrettiğinde ölümlerin arttığını vurguladı.

İki yüz elli özel eğitim almış acil durum görevlisinin de aralarında yer aldığı ekipler 1 Ekim-31 Mayıs tarihleri arasında Arizona çölllerinden374 kişiyi kurtardı. Bu dönemde çoğunluğu aşırı sıcağa maruz kalmaya bağlı 99 ölüm vakası rapor edildi.

Zaman Amerika / Los Angeles

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?