California Tarihinin En büyük Beşinci Yangını Sürüyor

California Tarihinin En büyük Beşinci Yangını Sürüyor. Santa Barbara’ya ilerleyen alevler nedeniyle on binlerce kişi evlerini tahliye etti.

California Tarihinin En büyük Beşinci Yangını Sürüyor

California eyaletinin çeşitli bölgelerinde aynı anda çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor. California’nın güney bölgesinde aniden hız kazanan yangın, şimdiden eyalet tarihinin beşinci büyük yangını olarak kayıtlara geçti. İtfaiye görevlileri alevlerin dağlık bölgelerden kıyıdaki yerleşimlere inmemesi için mücadele veriyor.

Pazartesi günü yangın Carpinteria ve Montecito tepelik alanlarından Los Angeles’ın 120 kilometre kuzeybatısındaki Santa Barbara’ya ilerleyen alevler nedeniyle on binlerce kişi evlerini tahliye etti.

Yetkililere göre yangın, Pazar günü Carpinteria’da 750’den fazla binanın yıkılmasına neden oldu. 930 kilometre karelik alanı kül eden alevler sadece yüzde 15 oranında kontrol altına alınabildi.

Meteoroloji uzmanlarına göre yangınların bölgenin çeşitli bölgelerine yayılmasına neden olan kuru rüzgarlar Pazartesi itibariyle etkisini kaybedecek. Santa Barbara itfaiye departmanı sözcüsü Mike Eliason kıyıdan gelen hafif rüzgarların alevleri tepelik bölgelere doğru sürerek bölgeden uzaklaştırdığını söyledi. Ancak ani rüzgarların öngörülemez olması itfaiye görevlilerinin birkaç gün daha teyakkuzda kalmasına neden olacak.

Santa Ana rüzgarları, daha önce de bölgenin en yıkıcı yangınlarının oluşmasına katkıda bulundu. İç bölgelerden Büyük Okyanus’a doğru esen bu rüzgarlar, dağ oyuklarından ve kanyonlardan geçerken hız kazanıyor.

Bölge sakinleri evlerini terk ediyor

Havadaki duman, tahliye emri çıkmayan bölgelerde bile çok sayıda kişinin evini terk etme kararı almasına neden oldu. Bölgenin geçen hafta boyunca kapalı kalan ana otoyolunun tekrar kapanması kaygısı da insanları bölgeyi terk etmeye yönlendirdi. Yetkililer Montecito’da kalan bölge sakinlerine maskeler dağıttı.

Öte yandan Los Angeles Riverside ve San Diego’da daha çok bölgedeki yangın kontrol altına alınmaya başladı. Bu durumda itfaiye görevlileri Santa Barbara tepelerinde 4 Aralık’tan bu yana devam eden inatçı alevlere odaklandı.

Yangından etkilenen dağ kasabası Ojai’de havadaki duman seviyesi zaman zaman tehlikeli boyutlara çıkıyor. Yetkililer bölge sakinlerini evlerinden çıkmamaları konusunda uyardı.

Başkan Donald Trump Cuma günü federal düzeyde olağanüstü hal ilan etti, bu da federal kurumların yangınla mücadele çabalarına destek vermelerinin önünü açtı.

Haftalar önce California’nın kuzeyinde başlayan yangınlar bugüne kadar 44 kişinin ölümüne ve 8 bin 900 evin kül olmasına neden oldu.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?