California Yangınlarında Rüzgar Tehdidi Artıyor

California Yangınlarında Rüzgar Tehdidi Artıyor. California Ormancılık ve Yangından Koruma Departmanı, 175 bin dönüm arazinin yangından etkilendiğini duyurdu.

California Yangınlarında Rüzgar Tehdidi Artıyor

Amerika’nın California eyaletindeki yangınlar şiddetli rüzgar nedeniyle kontrol altına alınamıyor. Rüzgarın Cumartesi akşam saatlerinde daha da güçlenmesi bekleniyor.

Meteoroloji uzmanları, kuvvetlenecek rüzgarlar nedeniyle yangınların daha da yayılmasından endişe ediyor. 8 bin 500 itfaiye eri, beş gündür eyaletin güneyinden yayılan yangınları kontrol altına almaya çalışıyor.

California Ormancılık ve Yangından Koruma Departmanı, 175 bin dönüm arazinin yangından etkilendiğini duyurdu.

Geçen hafta başlayan altı büyük yangın, yüzlerce binayı ve evi yok etti, 200 binden fazla insanın evlerinden kaçmasına yol açtı. 70 yaşında bir kadının hayatını kaybettiği yangınlarda doğal hayat büyük zarar gördü, çiftliklerde onlarca hayvan telef oldu, tarım arazilerindeki ürünleri küle çevirdi.

At çiftliklerinde çalışan bir yetiştirici, atları serbest bırakmaya çalışırken ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan kadın uyutuluyor.

Yangınlar eyaletin en güney ucu olan Meksika sınırından kuzeye çıkarak Santa Barbara’ya kadar ulaştı.

Yangın bölgelerini ziyaret eden California Valisi Jerry Brown, Twitter’dan paylaştığı mesajında “Belimizi doğrultacağız. Bundan hiç şüphem yok” dedi. ABD Başkanı Donald Trump da bölgeye yardım gönderilmesi için federal duyuru yaptı.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?