57.4 F
Los Angeles
10 Aralık 2019
Anasayfa Haberler Amerika California'da özel üniversitelere talep artıyor

California’da özel üniversitelere talep artıyor

California'da özel üniversitelere talep artıyor

California eyaletinde son 5 yıldır eğitim alanında yapılan bütçe kısıtlamaları yüksek öğrenimde bir takım sorunların yaşanmasına sebebiyet veriyor. Eyalette yaşanan bütçe sıkıntısı diğer eyaletlerdeki devlet üniversitelerini ve özel üniversiteleri daha cazip hale getirdi. Bu senenin verilerine göre California çapındaki bütün yüksek öğretim kurumlarına geçen senelere oranla daha az öğrenci kayıt yaptırdı. Buna rağmen özel üniversitelere ve diğer eyaletlerde bulunan üniversitelere geçmiş yıllara oranla çok daha fazla öğrenci kayıt oldu.


Geçtiğimiz 5 yıl içinde Özel La Verne Üniversitesi’ne %70 daha fazla öğrencinin kayıt yaptırdığını ifade eden rektör yardımcısı Homa Shabahang “California’daki devlet üniversitelerinden 6 yılda mezun olmak yerine özel üniversitelere gitmek ögrenciler için daha avantajlı hale geldi” dedi.

California uzun yıllardır devlet tarafından finanse edilen üniversite sistemi ile bilinmekte. Aynı zamanda sürekli gelişmekte olan ve eyalet için övünç kaynaği haline gelmiş iki farklı üniversite sistemi ile de adından söz ettirmekte. Mevcut durumda sistemlerden biri olan “University of California (UC)” sistemine toplam 10 kampüste 222,000 öğrenci kayıtlı. Diğer okul sistemi olan “California State University(CSU)” sistemine ise toplam 23 kampüste 423,000 öğrenci kayıtlı. Öğrenim ücretleri ise özel üniversiteler ile kıyaslandığında oldukça hesaplı. CSU için yıllık öğrenim ücretleri $5,970 civarında iken bu rakam UC için yaklaşık $13,200. Ayrıca eyaletteki “community college” sistemi bünyesinde barındırdığı 112 okul ve 2.6 milyon öğrencisi ile tüm ülkede en büyük college sistemine sahip. Bu okullarda okuyan öğrencilerin yıllık ödedikleri miktar ise ortalama $1,104.

Los Angeles Daily News gazetesinin haberine göre eyaletin California’da yaşayan vatandaşlara yüksek öğretim giderlerini makul sınırlarda tutma sözü 2008 yılından beri eğitimde yapılan fon kesintisinin 2.8 milyon doları bulması sebebi ile gerçekleşmedi. Yüksek öğrenimde okul harçları sürekli yükselirken bir taraftan üniversite hocalarının sayısı azaldı,aynı zamanda öğrencilerin okullardan kabul almaları da zorlaştı. Vaktinde okula başlayamamak, bazı derslerin bütçe sıkıntısından dolayı açılamaması gibi sebepler öğrenciler için zamanında mezun olamama anlamına geliyor. Özel üniversiteler ise kalabalık olmayan sınıfları, derslerin bütçe sorununa takılmaksızın açılması, zamanında mezun olunabilmesi ve hatta finansal destek vermesi ile bir çok öğrenci için cazip hale gelmiş durumda.

Pasadena City College’dan Azusa Pacific Üniversitesine geçen Mario Melgar “Ya yüksek ücret ödeyerek özel üniversite tercih edeceksiniz ya da düşük ücret vererek eğitiminiz üzerinden kumar oynayacaksınız” ifadelerini kullandı. 21 Yaşındaki Melgar Fizik Tedavi öğrencisi ve 2 yıllık eğitimini bile dersler açılmadığı için tamamlayamamış. Transfer olmak için CSU okullarından birini düşünen Melgar ordaki öğrenciler ile görüştükten ve benzer durumu yaşama ihtimalinin söylenmesi üzerine yıllık $30,000 ücret ödemeyi göze alarak Özel Azusa Pacific Üniversitesi’ne geçiş yapmış.

Devlet üniversiteleri artan talep ve azalan fonlar arasında sıkışıp kalmalarına rağmen halen çok büyük bir kitleye ucuz eğitim verdiklerini ifade ediyor. Diğer eyaletlerde bulunan devlet üniversiteleri de California’daki öğrencilerin tercihleri arasında. Oregon Üniversitesi California’da lise mezunu olmuş öğrencileri sırf daha fazla çekebilmek adına bu yaz biri Güney diğeri Kuzey California’dan olmak üzere 2 danışmanı işe aldı. Arizona Üniversitesi’ne ise son 3 yıl içinde California’dan %40 oranında daha fazla öğrenci kayıt yaptırdı.

Özel üniversitelerden Saint Mary’s College of California okuluna kayıt yaptıran öğrenci sayısı 2009 yılından beri %51 artmış durumda. Okulun rektör yardımcısı Michael Beseda bunun potansiyel bir problem habercisi olduğunu ifade ediyor. Öğrenci çekebilmek adına özel üniversite ve yüksek okullar yeni bölümler açarken diğer taraftan da kampüs içindeki tesislere yenilerini ekliyor.

5 yıl önce yoğun bir tanıtım kampanyası başlatan La Verne Üniversitesi 400 yataklı öğrenci yurdunu hizmete sokmakla beraber kampüs içinde yeni spor alanları inşa etmiş. Üniversite aynı zamanda akademik binaları da restore etmiş. Azusa Pacific Üniversitesi ise 63 tane yeni tam zamanlı hocayı bünyesine dahil ederken yeni bölümler açmayı da planlıyor.

Özel üniversitelerde yaşanan bu talep patlamasına rağmen okul yöneticileri bunu talihsiz bir durum olarak yorumluyor. Saint Mary’s Üniversitesi rektör yardımcısı Beseda “Bu kadar çok öğrenci geldiği için mutluyuz, ancak uzun dönemde özel üniversiteler her zaman tercih edilen okullar olmayacaktır. Çözüm yüksek öğrenime daha çok yatırım yapmakta” dedi.

(ZamanAmerika)

Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi Alaturka Online yıllardır Amerika'da en çok okunan ve takip edilen tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Alaturka - Amerika'daki Aileniz.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

169,281BeğenenlerBeğen
12,623TakipçilerTakip Et
619TakipçilerTakip Et
7,688TakipçilerTakip Et
10,800AbonelerAbone

Kaçırmayın

Emekli banka müdürü yol ortasında öldürüldü!

Olay, saat 19.00 sıralarında Atakum ilçesi Çakırlar Mahallesi Çakırlar Korusu önünde meydana geldi. Yolda hareketsiz şekilde yatan bir kişiyi gören vatandaşlar, polis ve sağlık ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen sağlık ekipler Necati Cantürk’ün hayatını kaybettiğini belirledi. Cantürk’ün cansız bedeni otopsi için Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin morguna kaldırıldı. Otomobil çarptığı değerlendirilen Cantürk’ün ölüm nedeni […]

Beyaz Saray’dan Demokratların ‘azil maddeleri’ açıklamasına tepki

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham, "Demokratlar, Trump'ı azletmek konusunda kararlı çünkü seçimlerde onu yenemeyeceklerini biliyorlar" dedi.

Ankara’nın şebeke suyu hakkında belediyeden önemli açıklama!

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ASKİ) tarafından başkentin şebeke suyu hakkında önemli açıklama yapıldı. Açıklamada, son günlerde Ankara’nın şebeke suyunun sağlıksız olduğuna dair paylaşımlar yapıldığı, bu paylaşımları yapan kişilerin de arıtma cihazı satmaya çalışan kişi ya da firmalar olduğunun tespit edildiği belirtildi. Açıklamanın devamında şunlar denildi: *Ankara şebeke suyu, Avrupa’nın en […]