Çanakkale Zaferimiz Kutlu Olsun

canakkale zaferi kutlu olsun

Sen bir devsin, yükü ağırdır devin!
Kalk ayağa, dimdik doğrul ve sevin!

Mehmed’im, sevinin, başlar yüksekte!
Ölsek de sevinin, eve dönsek de!
Sanma bu tekerlek kalır tümsekte!

Yarın elbet bizim, elbet bizimdir!
Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir

Şair böyle tasvir ediyor Mehmetçiği,
Bizler için canlarını hiç çekinmeden feda eden Mehmetçiği…

Çanakkale Savaşı,
Yüzyılımızın en büyük savaşlarından birisi…
Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen düşman devletler, gemileriyle Çanakkale Boğazı’nı geçip İstanbul’u almak istiyorlardı. Osmanlı ordusu, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı Çanakkale Boğazı’nda aylar süren bir dizi deniz ve kara savaşı yaptı.

300.000 askerimizin şehit olduğu bu savaşlar sonucunda, düşman donanmaları ağır kayıplar vererek geri çekildiler.
Çanakkale Boğazını geçmek isteyen İngiliz ve Fransız gemileri, 3 Kasım 1914’de boğazın iki yakasındaki birliklerimize ateş açtılar. Ancak karşılarında müthiş bir direniş ve daha önce hiç ama hiç görmedikleri bir mukavemet görünce binlerce zayiat sonrası geri çekilmek zorunda kaldılar. 19 Şubat 1915’de düşman donanması kesin hücuma başladı. Osmanlı ordusunun karşı ateşi ile tekrar geri çekildiler. 18 Mart 1915’de İngiliz ve Fransızlar 16 harp gemisi ile büyük bir hücum daha başlattı. Ancak üç gemisi sulara gömülen düşman donanması, tekrar geri çekilmek zorunda kaldı.

Çanakkale Savaşlarının denizle ilgili bölümü, 18 Mart 1915 tarihinde, düşman gemilerinin geri çekilmeleriyle sonuçlanmıştı. Bu öyle bir çekilmeydi ki 19 Mart 1915 Sabah’I ingiliz gazeteleri “Şanlı Kaçış” başlığıyla çıkmıştı. Çünkü en az kayıpla geri çekilinen bir kaçıştı bu..

Asım’ın nesli…diyordum ya…nesilmiş gerçek:
İşte çiğnetmedi nâmusunu, çiğnetmiyecek.

Çanakkale Boğazını gemilerle geçemeyeceklerini anlayan düşmanlarımız, topraklarımıza karadan girmeyi denediler. İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer bazı sömürge ülkelere ait askerler 25 Nisan 1915 günü karadan çıkarma yapmaya başladılar. Kara savaşları, 9 Ocak 1916 tarihinde son düşman birlikleri de geri çekilene kadar devam etti. 6-7 Ağustos 1915 gecesi Anafartalara yapılan çıkarma harekatını Mustafa Kemal komutasındaki birliğimiz durdurmayı başardı. 25 Nisan 1915 ve 9 Ocak 1916 tarihleri arasında , yaklaşık sekiz ay boyunca şiddetli kara savaşları oldu, Her iki taraftan yüzbinlerce kişi zayı oldu.

“Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.”
Çanakkale Savaşları,
Türk Tarihinin belki de en önemli savaşı…
Bugün özgür olarak yaşadığımız bu topraklara çok kolay sahip olmadığımızın kanıtı…
Yüzbinler Şehid, Yüzbinlerce Gazi…
Ey bizler için canını feda eden şehid!
Sana ne kadar teşekkür etsek az,
Sen ki Türkün gücünü tüm dünyaya gösterdin,
Sen ki bize gururla andığımız bir tarih sundun
Sen ki bizler için bir örnek oluşturdun,
Sen ki geleceğimize bir ışık oldun,
Sana ne kadar teşekkür etsek az,
Ruhun şad olsun, mekanın cennet olsun!!!

Ahmet Önerbay  / Los Angeles
[email protected]

Önceki haberAntibiyotikte küresel kriz kapıya dayandı
Sonraki haber‘Uzay’dan atlayan adam
Amerika genelinde birçok Tarih seminerleri düzenlemiş, İstanbul Üniversitesi Araştırmacı Tarihçilik bölümü mezunu, City University of New york’da Siyaset bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde master yapan, Los Angeles Chapmen Üniversitesinde Leadership ve Strateji konularında eğitim alan alanında uzman ve otorite kabul edilen Ünlü Araştırmacı Tarihçi Ahmet Önerbay bundan böyle sıradışı ve eğitici yazılarıyla Alaturkaonline’da sizlerle olacak.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?