CATA Chamber, Los Angeles’ta ‘Affordable Care Act’ Semineri Düzenledi

CATA Chamber, Los Angeles'ta 'Affordable Care Act' Semineri Düzenledi

CATA Chamber’ın  düzenlediği “Affordable Care Act” Seminerler Serisi Los Angeles ve Irvine’da yapıldı.

Sağlık Sigortası Reformu’nun son hali olan  “Affordable Care Act” yada diger bir söyleyişle “ObamacareCATA Chamber’ın seminerler serisinde Los Angeles ve Irvine’da ele alındı.

CATA Chamber Affordable Care Act 5

ACA reform paketinin ABD bütçesindeki açığı önümüzdeki 10 yılda 140 milyar dolar dan fazla azaltacağı ve sonraki 10 yılda ise bütçe açığını yaklaşık 1 trilyon dolar kapatacağı tahminediliyor. Bunun yanında Reformun , faklı gelir seviyesindeki insanlara sağlık sigortası yaptırmaları için yapılacak sübvansiyonlar yüzünden Amerikan Federal Bütçesine  milyarlarca dolar maliyet yükleyeceğide kamuoyunda tartışılıyor.

CATA Chamber bir hafta arayla, 22 Şubat ve 1 Mart  Cumartesi günlerinde üyelerine  , reformun  kimlere ve  ne seviyede yaradıgı konusunu tecrübeli konuşmacılar eşliğinde sundu. İlk sunumu Prudential firmasının Finans ve Yatırım  Uzmanlarından olan Kürşad Aras,  1 Mart’daki sunumu ise Güney Kaliforniya Small Business Majoriti’nin Sosyal İşler Uzmanı Xiomara Pena gerçekleştirdi.

CATA Chamber Affordable Care Act 3

Sunumlarda dikkat çeken konular;

Kişiler Bütçeleri, Yaşları ve Oturumu oldukları yerlere göre kendilerinin belirleyeceği farklı katılımlı policelerin herhangi birini seçmekte  özgür olacaklar.

CATA Chamber Affordable Care Act 6

Tüm Poliçelerde temel ihtiyaçlar denilen yaklaşık 10 kalem hizmet herkese verilecek.

Çocuklar 26 yaşına kadar anne babalarının sigortalarına dahil olabilecekler. Mevcut sistemde birçok eyalette yaş sınırı 18 – 19’du. Çocuklar için 19 yaşına kadar Diş bakımı güvencesi geliyor.

CATA Chamber Affordable Care Act 4

Sözleşme öncesinde mevcut hastalığı olduğu için sigorta şirketlerinin sigorta kapsamına almadığı ‘pre-existing condition’ olarak tanımlanan kişiler, yeni  programda  sigorta kapsamına alınacak. Sözleşmeli bir kişinin  cok ciddi bir rahatsızlığı oluştuğunda gelecek yıllar  poliçesi  sorunsuz yenilenecek ve extra bir ödeme yapmayacaklar.

2014 yılından başlamak üzere, sigortası olmayan Amerikalılar federal cezalarla karşılaşacak. İlk yıl 95 dolar ya da gelirlerinin %1’ini (hangisi büyükse) ceza olarak ödeyecekler. Diger yıllar bu cezalar katlanarak artacak.

Yıllık geliri 29 bin dolardan düşük olan 4 kişilik ailelerin tamamı artık MEDICAID’ten yararlanabilecek. Bunun dışında kalan  sigortasızlar eyaletlerin yöneteceği sigortalardan birini satın alabilecekler. Yıllık geliri 29 bin dolar ile 94 bin dolar arasındaki 4 kişilik aileler, kapsamına göre gelirin yüzde 3 ile yüzde 9.5’u arasındaki değişen primlerle sahip bu sigortalara katılabilecek.

En önemli gelişme hiçbir şirket hastanın başına gelen olay ne kadar büyük olursa olsun primler hariç kişi başı yıllık 6500 dolar, aile başı ıse 12500 dolardan fazla para alamayacak.

CATA Chamber Affordable Care Act 2

İşyeri sigortasına sahip çalışanlar, işini kaybettiklerinde, istifa ettiklerinde ya da kendi işlerini kurmak için ayrıldıklarında sigortalarını, eyaletlerin oluşturacağı bu  sigortalara transfer edebilecekler.

Birçok küçük işyerine çalışanlarını sigortalamaları için büyük oranda (bazıları için %50ye varan) Vergi Azaltması  ve Vergi İadesi olanakları gibi vergi kolaylıkları olacak.

CATA Chamber Affordable Care Act

Seminerlerin sonunda Kürşad Aras Bey ve Xiomara Pena ‘ya hediyeler  takdim edildi.

Alaturka Online / Los Angeles

 

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?