Cemal Kaşıkçı kimdir? Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı nasıl öldü?

Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’da öldüğünün açıklanmasının ardından Cemal Kaşıkçı nasıl öldü merak edilen konuların başında yer almaya başladı. Gazeteci Cemal Kaşıçı vatandaşlar tarafından araştırma konusu oldu. Cemal Kaşıkçı kimdir? İşte, Cemal Kaşıkçı’nın hayatı…

2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki konsolosluğuna, evlenmek için ihtiyaç duyduğu bir belge almak için giren fakat bir daha kendisinden haber alınamamasının ardına tüm dünyada ve Türkiye gündeminde en üst sırada yer alan Cemal Kaşıkçı için Suudi Arabistan Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma neticesinde, Kaşıkçı’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na geldiği sırada burada bulunan “başka Suudi vatandaşlarla tartışmaya başladığı, tartışmanın arbedeye dönüştüğü ve bunun sonucunda Kaşıkçı’nın hayatını kaybettiği” açıklaması yapıldı. Pek çok kişiyi tatmin etmeyen açılamanın ardından vatandaşlar, Cemal Kaşıkçı nasıl öldü, cesedi nerede gibi soruların cevabını araştırmaya başladı. Peki, Cemal Kaşıkçı kimdir? Cemal Kaşıkçı nasıl öldü?

CEMAL KAŞIKÇI KİMDİR?

Suudi gazeteci, köşe yazarı, yazar ve Al Arab News Channel’ın Genel Yayın Yönetmeni Cemal Ahmet Kaşıkçı, 2 Ekim 2018’de İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğuna girdi, bir daha da dışarı çıkmadı. Peki Cemal Ahmet Kaşıkçı Kimdir?

Cemal Kaşıkçı, 1958 yılında Medine’de doğdu. İlk ve orta eğitimini Suudi Arabistan’da tamamlayan Cemal Kaşıkçı, 1982’de Indiana State Üniversitesi’nden işletme yüksek lisans derecesi ile mezun oldu.

Cemal Kaşıkçı, Suudi Gazetelerinde muhabir olarak çalıştı. OKAZ, Al Sharq Al Awsat, Al Majalla ve Al Muslimoon da dahil olmak üzere çeşitli günlük ve haftalık Arap gazeteleri için bir muhabirlik yaptı. Al Madina’nın editörlüğünü ve genel yayın yönetmenliğini yapan Cemal Kaşıkçı, Afganistan, Cezayir, Kuveyt, Sudan ve Orta Doğu gibi ülkelerde yabancı medya kuruluşlarının muhabirliklerini yaptı.

İLGİLİ HABERUluslararası basından Cemal Kaşıkçı olayının soru işaretleri...Uluslararası basından Cemal Kaşıkçı olayının soru işaretleri…

Kayıp Gazeteci Kaşıkçı, Suudi Arabistan’ın önde gelen İngiliz gazetesi Arab News’de genel yayın yönetmeni yardımcısı olarak çalıştı.

Gazeteci Kaşıkçı, Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesinin yazı işleri müdürü oldu. Yazı işleri müdürü olarak görev süresi 52 gün sürdü. Gazetede bir dizi makalenin yayınlanmasının ardından Suudi Arabistan hükümeti tarafından kovuldu.

Bu olaydan sonra gönüllü olarak Londra’ya sürgüne gitti. İngiltere’de Al Faisal’ın ekibine danışman olarak katıldı. Daha sonra, Prens Turki Al Faysal El Saud’a medya danışmanı olarak hizmet verdi.

Nisan 2007’de Cemal Kaşıkçı, ikinci kez Al Watan’da yazı işleri müdürü olarak çalışmaya başladı. Kaşıkçı, 17 Mayıs 2010’da yeniden istifa etmek zorunda kaldı.

Onun ikinci istifasından sonra Cemal Kaşıkçı, Al Arab News Channel, MBC, BBC, El Cezire ve Dubai TV dahil olmak üzere, Suudi ve uluslararası kanallar için siyasi yorumcu olarak görev yaptı.

İLGİLİ HABERAKP'den 'Cemal Kaşıkçı' açıklamasıAKP’den ‘Cemal Kaşıkçı’ açıklaması

CEMAL KAŞIKÇI NASIL ÖLDÜ?

Cemal Kaşıkçı’nın ölümü hakkında, Suudi Arabistan Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma neticesinde, Kaşıkçı’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na geldiği sırada burada bulunan “başka Suudi vatandaşlarla tartışmaya başladığı, tartışmanın arbedeye dönüştüğü ve bunun sonucunda Kaşıkçı’nın hayatını kaybettiği” belirtildi.

İLGİLİ HABERBeyaz Saray'dan Cemal Kaşıkçı açıklamasıBeyaz Saray’dan Cemal Kaşıkçı açıklaması

CEMAL KAŞIKÇI’NIN CESEDİ NEREDE?

Suuİlk kez resmi açıklamayla gazeteci Kaşıkçı’nın öldüğünü duyuran Suudi yetkililer, olayın detaylarına ve Cemal Kaşıkçı’nın cesedine dair bilgiye yer vermedi.

Suudi Arabistan devlet televizyonunun yer verdiği haberlerde, istihbarat şefi Ahmed Asiri ve veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın ‘sağ kolu’ Saud el-Kahtani’nin görevden alındığı belirtildi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in son kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?